Szkoły dla dorosłych

Wybór kursów i szkoleń zawodowych dla dorosłych

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Ważne jest zatem, aby również ciągle się zmieniać i zdobywać nowe kwalifikacje, bo w przeciwnym razie można szybko zostać z tyłu. Nie chcesz przecież mieć problemu z zatrudnieniem. Największy problem z kształceniem i dostosowywaniem się do ciągłych zmian mają osoby z większym stażem pracy. Przyzwyczaiły się bowiem, że sytuacja na rynku zmienia się bardzo powoli i wystarczy być dobrym w jednej dziedzinie. Model jednak w którym wystarczy nauczyć się jednego zawodu, a później wykonywać go aż do emerytury odszedł już dawno do lamusa. Konieczne jest więc poszukiwanie wciąż nowej wiedzy.

Szkoły dla dorosłych – źródło nowych informacji

Szkoły dla dorosłychDobrym pomysłem dla osób, które zatrzymały się na jakimś etacie, który niebawem może przestać istnieć, jest wybranie szkoły dla dorosłych. Można tam zdobyć wiedzę na temat różnych przydatnych zajęć. Pozwoli to być może później bezboleśnie zmienić zatrudnienie. Obecnie pojawia się coraz więcej nowych zawodów, do których przyda się zgłębienie nowych umiejętności. Ponadto na znaczeniu zyskują stare, dobrze nam znane zajęcia, w których liczy się fachowość. Wciąż potrzebne są osoby do remontów, pracy na produkcji, szkoleniowcy z konkretnych dziedzin. Kursy zawodowe pozwalają zwiększyć swoją przydatność na rynku pracy. Można się wówczas przestać martwić o to, że zostanie się zwolnionym i samemu zainicjować zmianę. Firmy, którym zależy na pracownikach pracujących dla nich od lat starają się same zwiększać kwalifikacje podwładnych albo przekwalifikować ich całkowicie, bo ważny jest dla nich kapitał pracujący. Wiadomo, że osoba sprawdzona przez wiele lat ma większą wartość dla przedsiębiorstwa niż ktoś niedoświadczony, kogo trzeba dopiero wypróbować i nauczyć.

Kurs na wózek widłowy a kursy na wyższe stanowiska

KursWybór szkoleń jest obecnie bardzo szeroki. Wszystko zależy jeszcze od miejsca, ale ostatecznie można jechać na kurs weekendowy na przykład do Warszawy, jeżeli jest dość rzadki. Nieprawdą jest, że można wybrać jedynie spośród seminariów kwalifikujących na stanowiska niskiego szczebla. Choć kurs na wózek widłowy może okazać się w dzisiejszych czasach bardzo przydatny, to jednak nie każdy nadaje się na taki etat. Decyzję o wzięciu udziału w konkretnym kursie należy poprzeć swoimi predyspozycjami. Niektóre kursy możliwe do wyboru:

  • szkolenia SEP
  • kursy na opiekuna osób starszych
  • kursy na osobę do opieki małymi dziećmi
  • szkolenie na behapowca
  • kursy językowe
  • szkolenia instruktorskie
  • zajęcia florystyczne
  • szkolenia dla masażysty.

Gdy chcemy wykonać kurs

KursWażne jest, aby mimo posiadania pracy ciągle się dokształcać. Powinny to robić zarówno osoby na wyższych i na niższych szczeblach drabiny kariery. Czasami można też przemyśleć całkowitą zmianę branży w sytuacji, kiedy widać, że przestaje ona istnieć, maleje zapotrzebowanie na konkretny zawód lub po prostu osoba przestaje „”czuć się”” w tym, co robi. Warto przy wyborze konkretnego kursu wziąć pod uwagę rynek pracy w konkretnym mieście. Inne będzie zapotrzebowanie na ludzi po szkoleniach energetycznych w Łodzi, a inne w małej wsi. Rozwiązaniem dla niektórych osób może być zmiana miejsca zamieszkania i podążenie za pracą. Myślę, że jest to w ogóle tendencja przyszłości, jednak trochę jeszcze potrwa nim przyjmie się ona w Polsce. Polacy są bowiem narodem dość przywiązanym do miejsca, w przeciwieństwie na przykład do Amerykanów, którzy często zmieniają stany, zabierając ze sobą cały dobytek. Młodzi ludzie jednak coraz częściej nie boją się wyzwań związanych z całkowitą zmianą otoczenia.


Tekst został napisany przy pomocy:


Podsumowanie

Jeśli myślisz o wzięciu udziału w kursie, przemyśl dobrze czego ma on dotyczyć. Nie ma sensu wybór pierwszego lepszego szkolenia, ale należy tę kwestię dobrze przemyśleć. Nie każde zajęcie będzie dobre dla wszystkich, a także nie każdy kurs okaże się przydatny ze względu na zapotrzebowanie na rynku pracy. Weź więc pod uwagę zarówno to, co chcesz robić, a także czy jest na podjęcie takiego zatrudnienia w ogóle obecnie szansa. Wybór szkół jest naprawdę szeroki, zawsze jednak trzeba wybierać mądrze.