Okna

Okna to nie jedyne elementy dekoracyjne ze szkła w domu

Każdy chce mieć dom urządzony jak najbardziej estetycznie i zgodnie z własnym gustem. Niezależnie od koncepcji jednak muszą bez wątpienia wystąpić w nim okna oraz inne części szklane. Od ich wykonania i dekoracji w dużej mierze zależy ostateczne wrażenie, jakie będzie robić całe wnętrze.

Okna jako elementy ozdobne

OknaWarto potraktować okna jako elementy wystroju. Są one konieczne, ale nie znaczy to, że nie warto już na etapie ich montażu pomyśleć o tym, jak mają wyglądać. Jest dużo możliwości wyboru stylu okien. Mogą przybierać różne kształty, mieć różnego rodzaju ramy. Skoro są elementem niezbędnym w każdym domu, dobrze jest wykorzystać ich potencjał dekoracyjny. Ramy nie muszą być koniecznie białe, a okno nie musi mieć kształtu prostokąta. Równie dobrze można, jeżeli takie bardziej pasuje, sprawić sobie okno chociaż okrągłe albo trójkątne. Są także bardziej eleganckie rodzaje jak chociażby okno półkoliste z pełnym łukiem lub takie z wycinkiem łuku. Poza tym ozdobny potencjał okna można wykorzystać także w taki sposób, że zamontuje się właściwą osłonę. Przykładowe, funkcjonalne dekoracje okienne to:

  •  ładne zasłonki
  • plisy
  • rolety
  • żaluzje
  • firany.

W zależności od charakteru danego wnętrza dobrze jest zamontować na oknie pasującą osłonę. Taki element przydaje się oczywiście po to, aby nie można było zajrzeć do środka. Może jednak stanowić także ładny akcent w pokoju. Tego typu rzeczy dobiera się zawsze stosownie do pomieszczenia. Nie można więc założyć, że w całym domu będą takie same zasłony. Będzie to wyglądało bowiem nie bardzo efektownie. Konieczne jest zaplanowanie sobie, w jakim stylu utrzymane ma być całe pomieszczenie i pod tym kątem dobranie zasłon czy żaluzji. Wybór aranżacji jest naprawdę ogromny i można tworzyć piękne połączenia, które powstaną dzięki kreatywności twórcy. Należy wziąć przy tym pod uwagę zarówno kolor, kształt, materiał, jak i ogólne wrażenie, jakie będzie robić dana aranżacja okienna. Może się bowiem okazać, że rolety nie pasują do wnętrza, które urządzało się z taką elegancją. Lepsze byłyby natomiast ciężkie i szykowne zasłony.

Lustra i inne szklane detale

LustraW domu znajduje się znacznie więcej elementów szklanych niż tylko same okna. Szklane są także lustra. W Szczecinie wyjątkowo lubią je umieszczać niemal w każdym pomieszczeniu. To także detal, który nadaje charakteru i to nawet nudnym wnętrzom. Szczególnie fantazyjne bywają te umieszczone w łazienkach. Nieraz mają niecodzienne kształty albo są dodatkowo ozdobione diodami. Inną rzeczą, również w łazience są kabiny prysznicowe, które mogą być wykonane ze szkła. Te wykonane ze wspomnianego surowca są szczerze mówiąc najbardziej estetyczne. Poza tym nieraz łatwiej usunąć z nich brud. W pokazach czyszczenia takich części jak szyba kabiny prysznicowej można uczestniczyć na przykład w Katowicach. Ma bowiem bardzo duże znaczenie czy powierzchnia szklana jest traktowana z dbałością. Tylko wówczas pełni funkcję dekoracyjną. W innym wypadku raczej szpeci.

Estetyczne szkło z grafiką uzupełni wnętrze

Estetyczne szkłoNiejedni, aby uatrakcyjnić wnętrza inwestują w szkło z grafiką. To patent sprawdzony w łazienkach, ale nie tylko. Można takie szkło zamontować także w kuchni albo nawet pokoju dziennym. Wszystko zależy od ogólnej koncepcji. Taki element prezentuje się naprawdę efektownie i może stanowić jedynie akcent albo skupiać na sobie wzrok jako wielki obraz. Naprawdę piękne bywają tego typu aranżacje, o czym można było się przekonać na targach w Rudzie Śląskiej. Okna nie były tam jedyną atrakcją, ale właśnie postawiono na wszystkie możliwe elementy szklane. Na szkle z grafiką można wymarzyć sobie drobny wzór albo nawet zażyczyć wielki wizerunek. Przez to w niektórych pomieszczeniach można się poczuć, jakby przeniosło się w inne miejsce. Dzięki takiemu składnikowi wystroju wnętrze na pewno będzie niepowtarzalne.


Napisano przy pomocy:

  • Roletyprawobrzeze.pl – firma oferująca rolety i inne zasłony na okna
  • Ladnydom.pl – portal o tematyce wystroju wnętrz i jego aranżacji
  • Projektglass.pl – zakład szklarski, który wykona elementy do wyposażenia wnętrz

Podsumowanie:

Jeśli chce się lepiej zadbać o wystrój domu, można chociażby zainwestować w elementy szklane. Czasami zmiana niektórych, drobnych rzeczy potrafi uczynić z nudnego pomieszczenia bardzo stylowe. Wystarczy nieraz dodać dekoracyjne lustro i już przestrzeń wygląda ciekawiej.