kanalizacja przydomowa

Bezpieczna praca przy kanalizacji

Instalacja kanalizacyjna jest bardzo ważnym aspektem współczesnego społeczeństwa i cywilizacji. Obecnie nikt nie wyobraża sobie domu bez toalety z odpływem nieczystości. Jednak, czasem zdarzają się awarię, które ktoś musi usunąć.

Metody czyszczenia kanalizacji

czyszczenie kanalizacjiPodczas użytkowania kanalizacji, często zdarza się, że ulega ona zatkaniu. W takim przypadku należy skorzystać z czyszczenia kanalizacji. Może ono być wykonywane dwiema metodami:

  • mechaniczną
  • ciśnieniowa

We Wrocławiu kanalizacja jest czyszczona metoda ciśnieniową, czyli tak zwanym wuko. Wrocławskie firmy bez problemu zajmują się właśnie takim czyszczeniem instalacji kanalizacyjnej. Metoda wuko polega na wprowadzaniu do instalacji wody pod ciśnieniem. Woda ta bardzo dobrze radzi sobie z wieloma zanieczyszczeniami, a następnie wraz z zanieczyszczeniami spływa kanalizacją. Maszyna ciśnieniowa – pompa, która dostarcza wodę znajduje się na samochodzie ciężarowym. Woda znajduje się pod ciśnieniem ponad stu bar. Metoda mechaniczna udrażniania kanalizacji polega na wprowadzaniu do instalacji specjalnych spirali, które są napędzane elektrycznie. Wybór spirali w szczególności zależy od średnicy rur oraz rodzaju zanieczyszczenia. Metodę tę najczęściej stosuje się w przypadku instalacji domowych, natomiast jeśli zatkanie dotyczy dalszych części instalacji, w takim przypadku należeć będzie skorzystać z czyszczenia ciśnieniowego – wuko.

Przycisk bezpieczeństwa – kiedy się stosuje?

przycisk bezpieczeństwaPodczas prac przy awariach kanalizacji, także czasem należy korzystać z energii elektrycznej. Jednak w takich przypadkach należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie, gdyż woda z kanalizacji razem z energią elektryczną może spowodować katastrofę – wypadek. W takich przypadkach bardzo często stosuje się rozdzielnie budowlane prądu, które posiadają przycisk bezpieczeństwa odłączający zasilanie prądu. Przycisk bezpieczeństwa jest najczęściej w kolorze jaskrawym (np. żółtym, pomarańczowym, czerwony, zielony), aby był dobrze widoczny. Poza tym przypomina grzybek. Może on być o różnych wymiarach, jednak one nie powinny utrudniać skorzystanie z tego przycisku. /poza tym warto jest kontrolować ilość przepływanego prądu w sieci. W tym celu bardzo często korzysta się z takiego elementu jak przekładnik prądowy. Przekładnik jest urządzeniem, które służy do pomiaru dużych napięć prądu przy pomocy miernika o mniejszych zakresach pomiarowych. Przekładniki mogą być zarówno prądu stałego, jak i prądu zmiennego.

Szkolenia BHP dla pracowników przy kanalizacji

szkolenia bhp dla pracownikówPodczas pracy przy kanalizacji obowiązkowo każdy pracownik powinien przejść szkolenia BHP. W Częstochowie istnieje firma, która zajmuje się szkoleniem z zakresu bezpieczeństwa pracy właśnie takich pracowników. Osoby, które pracują przy kanalizacji, powinny pamiętać o tym, aby tak wykonywać swoją prace, aby nikt nie wpadł do zbiornika na nieczystości. Jeśli natomiast, ktoś miałby wchodzić do takiego zbiornika, to musi posiadać specjalny kombinezony, gdyż w tym miejscu panują nie przyjazne dla ludzi warunki. Także ważne jest to, aby po zakończonych pracach, zawsze zamykać właz, gdyż nie zrobienie tego może skończyć się wypadkiem. Także ważny jest odpowiedni strój roboczy. Buty robocze chronić będą stopę przed urazami, podobnie jest z ochroną dłoni, dlatego rękawice robocze również są koniecznością. Praca przy kanalizacji nie należy do czystych, dlatego także ważny jest cały strój roboczy, który ochroni ciuchy prywatne przed zabrudzeniem.


Szczegółowe informacje związane z tematem dostępne są na:

  • Kontratech.pl – sklep online sprzedający wyłączniki kompaktowe
  • Aktron.pl – strona internetowa firmy oferującej buty i rękawice robocze
  • Kanalizacja-wroclaw.com.pl – strona www firmy wykonującej czyszczenie kanalizacji we Wrocławiu

Podsumowanie

Podczas prac przy kanalizacji warto jest pamiętać o wielu względach bezpieczeństwa, gdyż jeden fałszywy ruch może skończyć się wypadkiem. Wiadomo okazji będzie wiele, gdyż instalacje kanalizacyjne ulegają awariom oraz należy je czasem również czyścic.