basen ogrodowy z dachem

Basen kąpielowy w ogrodzie – co potrzebne będzie do budowy?

Coraz większa liczna osób marzy o swoim własnym basenie w ogrodzie. Obecnie nie jest to nic trudnego i każdy kto posiada miejsce na swojej działce może go wybudować samemu. Własny basen w obecnych czasach nie jest już luksusem bogaczy.

Jak wybudować basen kąpielowy?

basen ogrodowyJeśli chcemy mieć własny basen kąpielowy na swojej działce to możemy go wybudować samemu. Nieckę można wykonać na trzy sposoby:

  • kupić gotową
  • wymurować
  • z gotowych prefabrykatów

Jeśli chcemy szybko wykonać baseny kąpielowe, to wystarczy wykonać wykop i zakupić gotową nieckę, którą po prostu umieścimy w tym wykopie. Jednak niektórzy mogą się zdecydować na wybudowanie basenu samodzielnie. Oczywiście prace należy rozpocząć od wykonania wykopu. Na dnie wykopu należy wykonać podsypkę ze żwiru, a następnie wykonać zbroje, które zaleje się mieszanką betonową. Basen ogrodowy musi mieć ściany, tak więc najczęściej muruje się je z bloczków, pamiętając, aby zostawić wolne miejsca na zbrojeniowe słupy. Gdy już basen ogrodowy ma ściany, to każdy producent zaleca, aby obie strony ściany otynkować. Także nie należy zapominać o pozostawieniu miejsca na elementy, które po zakończeniu prac zamontujemy, jak na przykład:

  • oświetlenie
  • skimery
  • przejścia przez mur
  • pompy
  • dysze

Także podczas budowy basenu należy pamiętać o zaizolowaniu niecki od strony zewnętrznej, także warto jest docieplić ściany, aby ciepło wody nie uciekało. ?Od środka nieckę wypełnia się wykładziną geodezyjną, brzeg niecki pokrywa się listwami, a do nich zgrzewa się folie, którą ostatecznie wykończa się nieckę basenu ogrodowego.

Ogrodzenia panelowe – zabezpieczenie basenu

ogrodzenia paneloweJeśli wybudujemy basen kąpielowy na naszej działce, a nie mamy jej ogrodzonej, to warto takie ogrodzenie jak najszybciej wykonać. Przede wszystkim zabezpieczymy nasz basen przed dostawaniem się do niego zwierzyny. Sposobów na ogrodzenie terenu jest wiele. Najbardziej popularne są ogrodzenia metalowe, w tym ogrodzenia panelowe. W Warszawie montaż ogrodzeń panelowych staje się coraz bardziej popularny. Ogrodzenia takie o wiele łatwiej zamontować, niż tradycyjną siatkę ogrodzeniową. Wystarczy rozstawić słupki metalowe, a do nich montować gotowe już moduły ogrodzeniowe. Nie potrzeba już żadnych naciągaczy oraz tym podobnych elementów. Poza tym takie ogrodzenie panelowe jest bardziej stabilne i bardzie wytrzymałe od zwykłej siatki. Także jeśli chodzi o prezentowanie się to, takie ogrodzenie z modułów lepiej wygląda. Wybierając ogrodzenia metalowe należy zawsze dbać o to, aby posiadały one warstwę ocynkowania, która zabezpiecza ogrodzenie przed korozja oraz innymi zmiennymi oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym wykonując ogrodzenie, nie można zapominać o bramie. W Krakowie istnieje firma, która montuje bramy i ogrodzenia, które pasują do siebie, co na pewno lepiej się prezentuje na działce.

Balustrady wokół basenu?

balustrady nierdzewneJeśli posiadamy małe dzieci to dobrym pomysłem będzie montaż balustrad wokół basenu, aby zabezpieczyć przed wpadnięciem naszych pociech do wody. Balustrady z Myślenic, które kontuje jedna z firm doskonale się nadają do odgradzania basenów kąpielowych. Są one wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał ten ochroni nasze balustrady przed korozją, wynikająca z dużej obecności wilgoci wokół basenu. Bardzo często balustrady ze stali nierdzewnej są łączone z innymi materiałami, takimi jak szkło.

 


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:


Podsumowanie

Budowa basenu, nie należy do najtrudniejszych, szczególnie jeśli szczególnie jeśli ktoś choć trochę zna się na budownictwie. Poza tym podczas budowy basenu nie można zapominać o rożnych elementach, które sprawią, że radość z własnego basenu kąpielowego w ogrodzie będzie większa.