zapielęgnowany ogród

Sposoby na piękny ogród – pielęgnacja i odstraszanie szkodników

Pielęgnacja terenów zielonych, również na przedmieściach Bydgoszczy, stanowi dla mieszkańców jedno z ważnych obowiązków. Jednak co zrobić, aby nasze rośliny były odpowiednio przygotowane na przetrwanie zimy?? Jest wiele sposobów, którymi dzielą się z nami doświadczeni ogrodnicy. Rzeczą priorytetową jest wygrabienie liści.

Pielęgnacja ogrodów – zabiegi pielęgnacyjne trawników

pielęgnacja ogrodówJest to ważne, gdyż zostawiając warstwę liści na trawniku czy też pod drzewami i krzewami, wspomagamy wytworzeniu się pleśni pośniegowej, może to powodować również gnicie murawy. Wygrabić trawnik można tradycyjnie za pomocą grabi, aczkolwiek , pomóc może nam odkurzacz do liści. Należy pamiętać również o dobrym nawożeniu. Pozwoli to trawnikowi odpowiednio przezimować, poprawi również wzrost na wiosnę. Do jesiennego nawożenia trawnika możemy użyć standardowego nawozu wieloskładnikowego, który stosuje się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Dobrym rozwiązaniem również jest zastosowanie naturalnego nawozu, bądź kompostu. Zasada nawożenia kompostem jest prosta. Po ostatnim koszeniu trawy należy rozprowadzić na niej pół centymetrową warstwę kompostu. Pomocnym zabiegiem technicznym przy pielęgnacji trawników jest także aeracja. Jest to napowietrzanie gleby, która wspomaga rozwój systemu korzeniowego traw i poprawia stosunki wodno-powietrzne. Można ją wykonać przy pomocy specjalnych aeratorów jak i również wykorzystując to co mamy w domu, na przykład nakłuwać widłami. Dobrym sposobem jest też użycie specjalnych kolczastych nakładek na buty.

Drzewa i krzewy – zabiegi przycinania na zimę

przycinanie krzewów w ogrodzieTo czy w prawidłowy sposób wykonamy przycinanie naszych drzew i krzewów, warunkuje ich ponowne wykwitnięcie na wiosnę. Dlatego warto sięgnąć po wskazówki jak należy przycinać drzewa i krzewy, aby ich nie uszkodzić. Najczęściej przycinanie wykonujemy na krzewach. Mamy dwa rodzaje przycinania, sanitarne, które ma na celu usunięcie obumarłych lub chorych części oraz to, które ma na celu zwiększenie kwitnienia w przyszłym sezonie. Jeśli są to krzewy, które swoje pąki uformowały rok wcześniej, należy je przyciąć po okresie kwitnienia. Przykładem takiej rośliny jest forsycja. Zabieg ten może polegać na rozluźnieniu krzewu, czyli usunięciu najmniej kwitnących, najsłabszych pędów. Podobną czynność możemy wykonać na krzewie jeśli chcemy go odmłodzić. Wtedy należy usunąć te gałęzie, które są najsłabsze i najbardziej zniszczone. Osoby, które maja na swoim ogrodzeni również żywopłot, powinny pamiętać o wykonaniu cięć formujących, aby nadać odpowiedni kształt krzewu.

Przycinanie drzew owocowych

drzewa przed wycinkąKoniecznym zabiegiem, który musimy wykonać jesienią jest przycięcie drzew owocowych. Najważniejszym jego efektem jest duży plon na przyszły rok. Są też inne zalety, takie jak zwiększenie zdrowotności drzewa, poprawa wybarwienia owoców, zminimalizowanie występowania szkodników. Aby zabieg przyniósł same korzyści, należy pamiętać o jego regularnym wykonywaniu, dwa razy do roku. Używane przez nas narzędzia powinny być możliwie naostrzone, tak aby usunąć gałąź jednym cięciem, nie uszkadzając rośliny. Natomiast miejsca po wykonanym cięciu należy zabezpieczyć, smarując je środkiem przeciwgrzybowym. Warto jest zastanowić się nad przyginaniem pędów, w taki sposób, aby rosły jak najbardziej poziomo w stosunku do ziemi. Pomaga to roślinie w kwitnięciu i wyprodukowaniu większej ilości owoców. Kluczowym czynnikiem, który przyczyni się do tego, że nasze przycinanie przyniesie oczekiwane efekty jest odpowiednie dobranie terminu prac. Należy szczególnie pamiętać, aby nie wykonywać tego zabiegu w deszczu, ani po spadku temperatury poniżej -8 oC.

Zwalczanie szkodników w ogrodzie przez odstraszacz kretów

kret w ogrodzieKażdy kto zakłada swój ogród, liczy się z problemami, jakie mogą wystąpić za pośrednictwem szkodników. Jest to bardzo duży problem, a poradzenie sobie ze szkodnikami, tak aby nie wróciły jest trudne nawet dla doświadczonych ogrodników. Mówimy tu o takich szkodnikach jak:

  • krety
  • nornice
  • ślimaki
  • mrówki

Jednym z najbardziej uciążliwych szkodników jest ślimak. Nie chodzi już tylko o to, że zjada młode, zielone części roślin. Główną ich wadą jest roznoszenie wirusów chorób i zarodniki grzybów. Jak poradzić sobie ze ślimakami? Ślimaki nie lubią szorstkich powierzchni, które są dla nich przeszkodą. Dlatego wokół roślin dla nas najcenniejszych warto by rozsypać igły sosnowe, albo trociny. Inną metodą może być majeranek, bo właśnie tego zapachu ślimaki nie tolerują i traktują jako odstraszający. Najczęściej występującym jednak szkodnikiem jest kret. I to sposoby na to jak sobie z nim poradzić są dla nas najcenniejsze. Jeśli kret obrał sobie za swoje ulubione miejsce nasz trawnik, dobrym rozwiązaniem będzie siatka przeciw kretom, o małych oczkach, wykonana z tworzywa sztucznego. O niej należy pamiętaj już przed posianiem trawy. Rozkładamy siatkę, przysypujemy 10 cm warstwą ziemi i siejemy. Sposób ten będzie jednak zawodny w przypadku rabatek z kwiatkami. Wtedy niezawodne okaże się urządzenie emitujące fale dźwiękowe, które dla kretów są nieprzyjemne. Ta metoda pozwala na odstraszenie kreta na naprawdę długi czas. Można również zastosować środki chemiczne odstraszające, które należy wsypać do kretowiska.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze
  • A-Garden – strona internetowa firmy ogrodniczej z Bydgoszczy oferującej wycinkę drzew
  • Sotex – witryna internetowa firmy, w której ofercie dostępna jest siatka na krety

Podsumowanie

Dla każdego z nas ważne jest aby mieć swoje miejsce, gdzie będziemy mogli odpocząć i oderwać myśli od codziennych obowiązków i problemów. Bez wątpienia takim miejscem może być nasz ogród. Aby przygotować go doskonale do zimy należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.