Grzejniki są ważnymi elementami w domu każdego z nas. To dzięki nim podczas mrozu w naszym mieszkaniu panuje przyjemny klimat. Różnych rodzajów grzejników na rynku jest bardzo duża liczba, tak, że nie wiadomo na co się zdecydować.
Jaki grzejnik będzie najlepszy?
Hurtowania hydrauliczna nie tylko ta z Warszawy oferuje wiele rodzai grzejników, wśród nich są:
- grzejniki kanałowe
- grzejniki żeliwne
- grzejniki aluminiowe
- grzejniki płytowe
Grzejniki kanałowe są nowoczesna forma ogrzewania. Ciepłe powietrze do pomieszczania dostaje się specjalna instalacja kanałową. W przypadku tej instalacji nie trzeba już montować żadnych grzejników. Grzejniki żeliwne są bardzo trwałe oraz wytrzymałe, poza tym na nich nie pojawi się korozja. Także dane grzejniki są odporne na wysokie ciśnienie, które może panować w instalacji, dlatego warto stosować je kiedy wykorzystujemy kocioł węglowy. Grzejniki aluminiowe posiadają kanały powietrzne, które właśnie ogrzewają powietrze. Obecnie najbardziej popularne są grzejniki płytowe. Zbudowane są z blachy, która jest lekko preferowana lub płaska. Grzejniki tego rodzaju bardzo szybko się nagrzewają dlatego właśnie są tak popularne. Innym rodzajem grzejników są grzejniki konwektorowe. Wykorzystują one grawitacyjny ruch powietrza.
Piaskowanie grzejników
Piaskowanie jest procesem, który polega na oczyszczaniu metalowych elementów w tym grzejników. Na śląsku jedna z firm, która wykonuje takowe piaskowanie korzysta nie tylko z piasku pod ciśnieniem ale także z:
- suchego lodu
- metalu
- śrutu
- szkła
- szlaki
- żużlu
Czasem także zdarza się im korzystać ze zmielonych skorup orzechów kokosowych. Podczas piaskowania grzejników usuwa się z nich zabrudzenia, a szczególnie rdzę, która wiadomo, że po kilku latach użytkowania powstanie nawet na tym elemencie systemu ogrzewania. Piaskowanie, jako metodę można podzielić na klasy, zaczynając od tej najlepszej to:
- SA3
- SA2.5
- SA2
- SA1
Klasa stoczniowa – SA1.5. Na nowych blachach tylko i wyłącznie można uzyskać klasę SA3. Podczas wykonywania piaskowania należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się, a szczególnie o zapewnieniu sobie dopływu świeżego powietrza, gdyż wdychanie tego pyły, który powstaje podczas wykonywania piaskowania może spowodować nawet pylicę.
Malowanie proszkowe podczas produkcji grzejników
Malowanie proszkowe jest to proces, który polega na nałożeniu farby proszkowej przy pomocy specjalnej maszyny, która tą farbę pod ciśnieniem rozprowadzi. W Opolu jednak z firm malowanie proszkowe wykonuje metodą natrysku elektronicznego, natomiast w Opolu malowanie proszkowe odbywa się natryskiem elektrostatycznym. Metoda firmy z Opola wykorzystuje wysokie napięcie, aby położyć farbę na grzejniku. Po pokryciu grzejnika farbą, nagrzewa się go do wysokiej temperatury, aby farba bardzo dobrze związała się z powierzchnia metalową grzejnika. Malowanie proszkowe jest wykonywane, aby zabezpieczyć malowany grzejnik przed:
- korozją
- uszkodzeniami mechanicznymi
- chemicznymi substancjami
- wysoką temperaturą
Ważne jest to, że podczas malowania proszkowego do środowiska nie są emitowane żadne rozpuszczalniki oraz rozcieńczalniki. Poza tym farba proszkowa podczas tego procesu nie jest marnowana i jest zużywana praktycznie w stu procentach. Bo, gdy farba, nie osiądzie na grzejniku można ją ponownie wykorzystać.
Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:
- Lakierniatecza.pl – strona internetowa lakierni wykonującej malowanie proszkowe w Opolu
- 4metal.pl – portal internetowy poświęcony branży metalowej i przemysłowi
- Instal Piast – witryna internetowa hurtowni hydraulicznej z Warszawy sprzedającej grzejniki
Podsumowanie
Grzejniki są ważnymi elementami naszego domu. Dlatego powinny one zostać odpowiednio i na najwyższym poziomie wykonane. Także bardzo ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać i konserwować, wtedy będą służyć nam niezawodnie przez wiele lat.