automatyczny regulator temperatury

Czy regulatory temperatury i rozdzielnice napięcia zapewnią bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym?

W każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym kluczową sprawą jest dbałość o bezpieczeństwo zarówno osób w nim zatrudnionych jak i samego sprzętu wykorzystywanego do pracy. W niniejszym artykule przedstawię państwu jak można zadbać o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Do czego służą regulatory temperatury?

regulator temperaturyRegulatory temperatury to urządzenia służące do regulacji temperatury panującej na przykład w danym pomieszczeniu. Bardzo często używane są w przypadku różnego rodzaju kotłów do zachowywania odpowiedniej temperatury. Urządzenia te działają na takiej zasadzie, że gdy temperatura jest za wysoka następuje włączenie kotła przez co dochodzi do podgrzania wody. W przypadku, gdy temperatura jest za niska dochodzi do zatrzymania pracy kotła. Warto w przypadku tego typu urządzeń przedstawić państwu termostat. Jest to składnik układu chłodzenia. Termostat to prosty mieszek, który wykonany jest z cienkiej mosiężnej blachy oraz wyposażony jest w zawór grzybkowy. Gdy ciesz w układzie chłodzenia jest zimna to termostat pozostaje zamknięty. Do jego otwarcia dochodzi wówczas, gdy temperatura ta dochodzi do 95 stopni. Ciecz chłodząca przepływająca przez radiator obniży swoją temperaturę do 20 stopni przez co termostat zostanie z powrotem zamknięty. Rozróżniamy 2 rodzaje uszkodzenia termostatu:

 • uszkodzenie w pozycji otwartej – ciecz jest nieprzerwanie w obiegu, słabo działa ogrzewanie kabiny a także silnik nie może osiągnąć temperatury roboczej, wzrasta przez to zużycie paliwa
 • uszkodzenie w pozycji zamkniętej – brak cieczy w obiegu, nie dochodzi do schłodzenia silnika przez co może dojść do jego przegrzania

Tego typu czujnik temperatury musi być zawsze sprawny, ponieważ jego uszkodzenie może nieść za sobą katastrofalne skutki. Mowa tu także o zepsuciu maszyny.

Pulpity sterownicze – co to jest?

pulpity sterowniczePulpit sterowniczy to urządzenie elektryczne, które pozwala nam na kontrolę pracy innych urządzeń elektrycznych. Nowoczesne pulpity sterownicze wyposażone są także w wyświetlacz na którym przedstawione są parametry pracy kontrolowanych urządzeń. Do tego typu pulpitów można podłączyć dodatkowo takie urządzenia jak:

 • sterowniki PLC
 • moduły komunikacyjne
 • drukarki

Na wyposażeniu posiada wiele przycisków i przełączników, dzięki którym możliwa jest kontrola innych urządzeń.

Rozdzielnice niskiego napięcia – do czego służą?

rozdzielnice niskiego napięciaRozdzielnica elektryczna jest urządzeniem służącym do łączenia, przerywania oraz rozdziału obwodów elektrycznych i ich kombinacji. Rozdzielnice dzielimy na średniego i niskiego napięcia. Rozdzielnice niskiego napięcia dzielimy pod względem zasady konstrukcji na:

 • rozdzielnice tablicowe (przystosowane do niewielki prądów rzędu 100-150A, używane w budynkach mieszkalnych)
 • rozdzielnice skrzynkowe (przystosowane do wyższych prądów niż rozdzielnice tablicowe, mogą być używane w pomieszczeniach zamkniętych, ich ogromną zaletą jest odporność na działanie warunków atmosferycznych)
 • rozdzielnice szafowe (przystosowane do najwyższych prądów, rozróżniamy jedno i wieloprzedziałowe)

Kolejnym wartym uwagi podziałem rozdzielnic niskiego napięcia jest podział ze względu na sposób zainstalowania w skład którego zaliczamy:

 • rozdzielnice naścienne
 • rozdzielnice przyścienne
 • rozdzielnice wolno stojące

Warto pamiętać, że w przypadku korzystania z rozdzielnic należy zachować dużą ostrożność. Urządzenia te pracują pod takim napięciem, że nawet niewielkie porażenie mogłoby się skończyć tragicznie. Do ich montażu czy też robienia przyłączy warto zatrudnić wykwalifikowanych fachowców.


Źródła informacji związanych z tematem:

 • Sawterm – witryna internetowa firmy sprzedającej czujniki termoelektryczne
 • Elmontaż-BG – strona internetowa firmy oferującej rozdzielnice niskiego napięcia
 • 4metal.pl – portal internetowy poświęcony branży metalowej i przemysłowi

Podsumowując temat

Jak widać są pewne urządzenia, które czuwają nad bezpieczeństwem nie tylko naszym ale także maszyn, które obsługujemy. Warto dbać o ich sprawność, dzięki temu nie będziemy musieli martwić się skutkami awarii.