zakład pogrzebowy

Organizacja pogrzebu po stracie bliskiej osoby. Jak nie popaść w depresję?

Pożegnanie bliskiej osoby to trudny moment. Trzeba uświadomić sobie, że tego człowieka już z nami nie ma. Choć być może na tamtym świecie jest mu lepiej niż tutaj, smucimy się i żałujemy, że nie można już dzielić z nim dalej życia. Jak poradzić sobie po takiej stracie?

Usługi pogrzebowe na pierwszym miejscu

usługi pogrzeboweKiedy ktoś umrze, nim jeszcze człowiek zdąży dojść po tym wydarzeniu do siebie, już trzeba skoncentrować się na innych rzeczach. Mowa oczywiście o organizacji pogrzebu i ewentualnie stypy. Nie można czekać z tym zbyt długo i w związku z tym często smutek schodzi na nieco dalszy plan. Kumuluje się wewnątrz i nie ma czasu ani okazji do ujścia. Jakie trzeba przejść etapy, nim zorganizuje się pogrzeb:

  • wezwać lekarza rodzinnego, aby stwierdził zgon i wystawił kartę zgonu
  • wezwać zakład pogrzebowy, który się wybrało, aby przetransportował zmarłego do kostnicy
  • dostarczyć dokumenty do wybranego zakładu
  • zadbać o wystawienie aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego (robi to jednak przeważnie wybrany zakład pogrzebowy)
  • ustalić pozostałe sprawy związane z pochówkiem, np. czy ma być kościelny czy świecki
  • udać się do ZUS-u po zasiłek pogrzebowy

Zajęcie się innymi sprawami, związanymi z pochowaniem zmarłego odciąga częściowo uwagę od czarnych myśli. Często jednak dopiero później przychodzi czas na refleksję, że osoba bliska naprawdę bezpowrotnie odeszła i trzeba sobie radzić bez niej. To trudny czas.

Organizacja pogrzebu a poczucie straty

transport zwłok na cmentarzNa pewno od chwili śmierci do momentu pogodzenia się z nią, osobie będącej w zażyłych stosunkach ze zmarłym, towarzyszył będzie ból i żal. Ta sytuacja może trwać jeszcze długo po pogrzebie. Ból zaś może przybierać różny stopień nasilenia w zależności od tego, jak wyglądały kontakty z tą osobą za życia. Czy były częste? Czy chciałoby się, aby były częstsze, ale osoba mieszkała daleko w Krakowie? Także charakter przeżywającego ma tutaj znaczenie i jego osobista wrażliwość. Nieco inaczej przeżywają też śmierć osoby ze wsi, a inaczej z Krakowa czy Wrocławia. Wiąże się to bowiem z podejściem do śmierci, jakie zaszczepiono ludziom od dziecka, ze wzorcami kulturowymi. Najczęściej źle znosimy jednak śmierć bliskich krewnych: rodziców, dziadków czy rodzeństwa, a także dobrych, wieloletnich przyjaciół czy partnerów. Poza tym bardziej przeżywa się zwykle wieści bardziej zaskakujące i takie, których niewielu się spodziewało. Mam na myśli, śmierć osób młodych i takich, które nie chorowały wcześniej długo. Człowiek wówczas ciężko odczuwa wiadomość, że kogoś zabrakło praktycznie z dnia na dzień. Kiedy odchodzi osoba w podeszłym wieku, nie wiąże się to z takim samym wrażeniem, ponieważ niejako spodziewamy się tego, że będzie musiała odejść. Niemniej jednak i w tym przypadku odejście wiąże się nieraz z ciężkimi stanami psychicznymi.

Leczenie depresji i radzenie sobie ze stratą

leczenie depresji u psychologaCzasami poczucie straty wiąże się z tak silnymi emocjami, że ciężko jest sobie z nimi poradzić samemu. Wskazany jest wtedy psycholog. On podpowie czy trzeba skorzystać z silniejszego leczenia czy wystarczy dobra psychoterapia. W większych miastach jak Kraków czy Wrocław nie ma problemu, aby wybrać konsultacje psychologiczne i aby nikt ze znajomych o tym nie wiedział. Niestety w mniejszych gminach często wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich. Wówczas może to dostarczać dodatkowego stresu osobie borykającej się z depresją czy po prostu ciężkim stanem emocjonalnym. Nie należy jednak skupiać się na ludziach i ich plotkowaniu. Nie da się takim działaniom zapobiec, ale można pomóc osobie nie mogącej się ze śmiercią pogodzić. Utrata kogoś bliskiego to wydarzenie niekiedy traumatyczne i mogące poskutkować zaburzeniami emocjonalnymi. Ważne jest, aby w tych trudnych chwilach ludzie potrafili być ze sobą i rozmawiać o rzeczach trudnych. Jeśli zaś w otoczeniu jest osoba, która wyraźnie odsuwa się od świata w cień, trzeba postarać się jej pomóc. Być może nie będzie tego chciała, ale warto przekonać ją, że psycholog w żadnym razie nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. To nie usługi pogrzebowe we Wrocławiu są na dłuższą metę najważniejsze, a to, aby nauczyć się dalej żyć bez kogoś, kogo się kochało.


Więcej na ten temat na:

  • Adoria – strona internetowa zakładu z Wrocławia świadczącego usługi pogrzebowe
  • Ad Intra – witryna internetowa z ofertą psychoterapii i leczenia depresji
  • Psychologia-spoleczna.pl – portal internetowy poświęcony psychologii społecznej

Podsumowanie

Organizacja pogrzebu to trudny moment, bo trzeba zadbać o wszystkie szczegóły, kiedy człowiek jeszcze nie zdążył pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby. Kiedy przychodzi na to czas nie każdy potrafi poradzić sobie samodzielnie. Nie ma jednak nic złego w korzystaniu z pomocy specjalistów, a nawet jest to wskazane.