pompy ciepła w domu

Kominek czy pompa ciepła do ogrzania domu pasywnego?

Budując nowy dom nie można zapominać o sposobie ogrzewania domu, a w obecnych czasach jest ich wiele. Jednak warto jest wybrać sposób energooszczędny, przez co przy nie wielkich nakładach energii uzyska się ciepło w pomieszczeniach.

Czym jest dom pasywny?

budowa domu pasywnegoDom pasywny jest budynkiem energooszczędnym. Przegrody zewnętrzne tego budynku spełniają wymogi cieplne, jak i wilgotnościowe. Wartość współczynnika przenikania ciepła musi być mniejsza od podawanych w normach. Poza tym w tych przegrodach nie może dochodzić do kondensacji pary wodnej oraz jej dyfuzji. Domy pasywne od energooszczędnych różnią się tym, że korzystają z urządzeń oraz elementów, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło takiego obiektu.

 

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza?

powietrzne pompy ciepłaWiele osób decyduje się na pompy ciepła, które energie cieplną do ogrzania domu czerpią z takich źródeł jak:

 • woda
 • powietrze
 • gleba

Jednak podczas wyboru tego systemu ogrzewania rodzi się pytanie: jaka pompa ciepła będzie najlepsza? Odpowiedz na to pytanie nie jest łatwa. Wodna pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem, gdy w pobliżu budynku znajduje się akwen wodny, na którego dnie można zamontować instalację pompy. Powietrzna pompa ciepła czerpie energię cieplną z powietrza, nawet przy długo utrzymującym się mrozie. Gdy jednak te ciepło nie będzie wystarczające to energią cieplna będzie produkowana z energii elektrycznej. Najbardziej popularne są pompy ciepła gruntowe. Instalacja takiej pompy ciepła może być pionowa lub pozioma. Jeśli chodzi o instalację pionową, to do jej wykonania potrzebne są odpowiednie odwierty. Powstają one przy pomocy ciężkiego sprzętu. Dobrze takie odwierty jest wykonać przed budową budynku, wtedy łatwiejszy dostęp będzie miał ciężki sprzęt. Głębokość odwiertów, aż tak znaczenia nie ma, ważniejsza jest powierzchnia chłonna takich odwiertów pod instalację. W Krakowie pompy ciepła gruntowe, ze względu na skalne podłoże, są montowane z poziomą instalacją. Zakopywana instalacja jest poniżej poziomu przemarzania gruntu. W miejscu gdzie jest zakopana instalacja nie można sadzić żadnych krzewów, jak i drzew. W przypadku gruntowych pomp ciepła, ważna jest wilgotność gleby. Im jest ona wyższa, tym pobierana jest większa ilość ciepła.

Jakie są kominki do domów pasywnych?

kominek z płaszczem wodnymW niepobudowanych domach pasywnych bardzo często umieszcza się kominki. Kominki do domów pasywnych bardzo często także są źródłem ciepła dla całego budynki. Chodzi tu o kominki z płaszczem wodnym oraz kominki powietrzne z rekuperacją. Kominki z płaszczem wodnym przypominają swoim działaniem ogrzewanie centralne. Ciecz jest nagrzewana wokół komory spalania, a następnie poprzez instalację dostaje się do odbiorników – grzejników. Gdy się ochładza wraca z powrotem do komory. Takie kominki nie potrzebują instalacji dymowej oraz nie produkują popiołu, jak i niebezpiecznych związków. Biokominki są opalane specjalnym płynem, a ich budowa umożliwia montowanie ich w różnych miejscach, czy też na tarasie. Coraz większą popularnością cieszą się biokominki, przede wszystkim przez:

 • nowoczesny wgląd
 • emitowane ciepło
 • brak popiołu
 • brak dymu
 • brak instalacji

W kominkach powietrznych zamiast cieczy nagrzewa się powietrze, które następnie instalacją trafia do pomieszczeń. Także w domach pasywnych można zdecydować się na biokominki lub kominki gazowe w tym kominki z automatycznym rozpalaniem.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:

 • Neoklima – strona internetowa firmy z Krakowa oferującej powietrzne pompy ciepła
 • Iwona Pellets – witryna internetowa prezentująca nowoczesne kominki z płaszczem wodnym
 • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domów pasywnych. Jednym z nich jest na pewno korzystanie z pomp ciepła. Poza tym można także zainwestować w kolektory słoneczne lub kominek, który będzie stanowił źródło ciepła.