zabezpieczenie lakieru

Kosmetyka aut – jak zadbać o samochód po zimie?

Zima jest okresem kiedy to mycie samochodu jest bez sensu. Ciągłe opady śniegu przyczyniają się do powstania kałuży a sól, którą posypywane są drogi powodu, że nieważne jak bardzo byśmy o pojazd dbali to i tak będzie brudny. Jak więc sprawić by odzyskał on dawny blask? O tym napiszę w dalszej części artykułu.

Kosmetyka aut czyli przywracanie autu świeżości

auto detailingKażdy samochód prędzej czy później wymaga od nas zabiegów kosmetycznych. W przypadku świeżo kupionych pojazdów czy też nie starszych niż kilka lat wystarczy skorzystanie z myjni samochodowej i wyczyszczenie wnętrza. Trochę bardziej skomplikowana sprawa występuje w przypadku pojazdów starszych niż kilkuletnie. Są one zazwyczaj dosyć wyeksploatowane zarówno pod względem mechanicznym i wizualnym. Pościerany lakier, ubrudzona tapicerka nie powinna nikogo dziwić – oczywistym jest, że upływ czasu będzie widoczny. Jak więc sprawić, by pojazd znowu wyglądał dobrze? Otóż warto skorzystać z zabiegów auto detailingu. Auto detailing to proces mający na celu renowację i konserwację pojazdu samochodowego. Za jego pośrednictwem nawet zniszczony pojazd zostanie przywrócony do bardzo dobrego stanu a w niektórych przypadkach może wyglądać jak nowy – szczególnie, gdy proces ten przeprowadzony zostanie w sposób poprawny. W skład procesu detailingu wchodzi między innymi:

  • oczyszczenie karoserii (poprzez usunięcie wszystkich obcych cząsteczek)
  • polerowanie powłoki lakierniczej (ręcznie lub maszynowo, dzięki polerce możliwe jest usunięcie rys i innych niedoskonałości na lakierze)
  • konserwacja (nałożenie ochronnej warstwy wosku)
  • czyszczenie, regeneracja oraz konserwacja wnętrza

 

Jeśli chodzi o woskowanie to najbardziej polecanymi preparatami do woskowania pojazdów są produkty marki Zymol. Ich koszt może i nie należy do niskich, jednakże nie znam osoby, która by je odradzała. Na forach internetowych jest wiele pozytywnych opinii na temat produktów tejże firmy.

 

Skorzystanie z usług firm blacharstwo lakiernictwo to czasem konieczność

lakiernictwo samochodoweW przypadku starszych aut zima często daje o sobie znać bardziej niż się tego możemy spodziewać. Nikogo nie dziwi widok pierwszych ognisk rdzy po bardzo ciężkiej zimie. Śnieg, niska temperatura i wilgoć sprzyjają pojawianiu się korozji. Jeśli ogniska rdzy są niewielkie to zazwyczaj przy odrobinie umiejętności usuniemy je sami. Jeśli natomiast rdza jest dosyć zaawansowana to nie obędzie się bez blacharza i lakiernika. W przypadku, gdy nie ma dziur wystarczy zazwyczaj usunięcie korozji, zaszpachlowanie i polakierowanie. Gorzej, jeśli korozja przeżarła blachę na wylot. W takich przypadkach jedynym ratunkiem może okazać się wspawanie zdrowego elementu. Jeśli mamy znajomego blacharza to koszta nie będą tragiczne. Gorzej jeśli skorzystamy z usług obcego blacharza – w takim przypadku koszta mogą sięgnąć grubo powyżej tysiąca złotych. Wiele osób decyduje się tylko na usunięcie korozji bez ponownego lakierowania elementu. Koszty lakierowania wynoszą zazwyczaj około 300 złotych za element.

 

Wybór zakładu blacharskiego

auto w zakładzie blacharstwa i lakiernictwaWszystko jednak zależy od warsztatu któremu tego typu zlecenie powierzamy. W przypadku takich elementów jak drzwi, maska czy też klapa bagażnika może się okazać, że najlepszym wyjściem będzie zakup elementu nieposiadającego korozji. Części do niektórych samochodów potrafią być naprawdę tanie. Dla przykładu drzwi do samochodu VW Golf 3 potrafią kosztować raptem 50zł (w dobrym stanie, bez oznak korozji). Patrząc na koszta naprawy i lakierowania wydaje się to być kwota wręcz absurdalnie niska. Do blacharza warto zwrócić się także w przypadku montażu tłumika i haku holowniczego – szczególnie jeśli pod wpływ warunków atmosferycznych przegniło jego mocowanie.

 


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • ANB Center – sklep online sprzedający autokosmetyki do zabezpieczenia lakieru
  • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi
  • Auto Zielonka – witryna internetowa firmy z Warszawy oferującej haki holownicze i tłumiki

 

Podsumowując temat

Jak widać przywrócenie pojazdu do świetnego stanu potrafi sporo kosztować. O ile używane elementy blacharskie w dobrym stanie da radę kupić za nieduże pieniądze o tyle koszta auto detailingu potrafią być naprawdę wysokie. Warto jednak czasem skorzystać z tego typu usług, szczególnie jeśli jesteśmy przywiązani do danego pojazdu.