logo peugeot

Jakie wyposażanie warsztatu samochodowego jest konieczne?

Kiedy chcesz otworzyć warsztat samochodowy, musisz wziąć pod uwagę kwestię jego wyposażenia. Jakie narzędzia i inne akcesoria będą konieczne w takim miejscu?

Jak zadbać o wyposażenie warsztatu mechaniki samochodowej?

 

narzędzia samochodoweJeśli masz wiedzę na temat mechaniki samochodowej, to z pewnością dobór odpowiedniego jakościowo wyposażenia nie będzie stanowił dla ciebie większego problemu. W sytuacji jednak, kiedy nie masz na początek zbyt wiele funduszy, musisz wybrać to, co najpotrzebniejsze. I tu pojawia się pytanie, co kupić do nowo otwieranego warsztatu? Konieczne będą na pewno:

 • podnośnik
 • komplet kluczy
 • części zamienne do różnego rodzaju aut
 • elementy BHP
 • gaśnice
 • instalacje elektryczne
 • wyposażenie meblowe

 

Oczywiście, inne będzie wyposażenie warsztatu przydomowego, a inne specjalistycznego warsztatu mechanika. Zawsze potrzebne będą na pewno podstawowe narzędzia samochodowe służące do naprawy wielu różnych elementów. O ile przy domu nie podejmiesz się wielu prac, a więc nie potrzeba, aby znajdowały się tam wszystkie narzędzia, o tyle w dużym warsztacie może się znaleźć wszystko, co tylko jest potrzebne. Na pewno we własnym garażu trzeba mieć narzędzia do wymiany koła i innych prostych czynności naprawczych. Polecam nabyć rzeczy wysokiej jakości, aby mogły posłużyć jak najdłużej. Jest to szczególnie ważne, gdyż nie chcemy przecież zaraz musieć ponownie nabywać tego samego sprzętu. Lepiej raz zainwestować i mieć narzędzia na lata. Inną kwestią są wszelkiego rodzaju meble i pozostałe wyposażenie. Umeblowanie powinno być takie, aby możliwie ułatwiało pracę i pozwalało na komfortowe przechowywanie i wyszukiwanie narzędzi. Najlepiej mieć na stanie przesuwane szafy na kółkach, aby móc je sobie postawić w pobliżu naprawianego auta. Poza tym trzeba mieć oczywiście sprzęt gaśniczy i wszelkiego rodzaju odzież ochronną. To bardzo ważne, aby zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom na przykład w wyniku kontaktu skóry ze smarem. Dzięki rękawicom i solidnemu obuwiu już jesteśmy w stanie ograniczyć oddziaływanie szkodliwych substancji, których w warsztacie nie brakuje.

Wagi samochodowe jako przydatny element

waga samochodowaDo warsztatu mogą się przydać dodatkowo wagi samochodowe. Najwygodniejsze są wagi najazdowe. Pozwalają szybko i wygodnie poznać masę samochodu. Niekiedy może to być konieczne. Trzeba bowiem znać wagę i ładowność samochodu. Musi się ona zgadzać z tym, co jest podane w dokumentacji. W sytuacji kontroli mogą się bowiem pojawić problemy, jeżeli te dane nie będą zbieżne.

 

 

Części do aut francuskich i innych

dacia po wymianie częściWarsztat samochodowy powinien posiadać części zamienne do samochodów, które będą w nim naprawiane. Często sprowadza się je dopiero wtedy, kiedy jest zapotrzebowanie. Nie ma bowiem sensu przechowywać części do Citroena przez cały rok. Zamawia się je dopiero, kiedy zgłosi się klient. Oczywiście, jakieś mniejsze elementy często znajdują się na stanie takiego warsztatu i dobrze jest o to zadbać. Warto nauczyć klientów, aby wcześniej się kontaktowali, jeżeli chcą coś wymienić, a nie jest to pilne. Niekoniecznie bowiem mechanik musi mieć części do Peugeota na miejscu. Dzięki wcześniejszemu kontaktowi można uniknąć dłuższego stania samochodu w warsztacie, bo po prostu klient przyjedzie dopiero wtedy, kiedy część będzie już sprowadzona. Możesz też mieć czasami po prostu zamienniki nieoryginalne. Musisz jednak informować klientów o ich pochodzeniu i jakości.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

 • Rooks.pl – strona internetowa firmy oferującej ściągacze hydrauliczne i zestawy bitów
 • Salko – internetowy sklep z częściami peugeot, citroen i renault
 • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi
 • Wagi-Pol – strona internetowa firmy tworzącej wagi samochodowe

Podsumowanie

Każdy warsztat musi posiadać podstawowe narzędzia, bez których niemożliwa będzie żadna naprawa. Poza tym konieczne jest wyposażenie meblowe, które będzie sprzyjało dobremu wykonywaniu pracy. Wiele pozostałych elementów zależy już od specyfiki mechanika.