Pracownik z agencji pracy tymczasowej

Czy znajomość języków obcych ma znaczenie na rynku pracy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej rejonów świata staje się multikulturowych. Ludzie różnego pochodzenia porozumiewają się tam za pomocą języków międzynarodowych. W wielu firmach zatrudnia się osoby z różnych krańców świata, o ile tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania określonych prac.

Agencja pracy tymczasowej a znajomość języka obcego

Praca w firmie rekrutacyjnejAgencje pracy mają spory wpływ na kształt rynku pracy. Zapewniają one pracowników z Polski firmom zagranicznym, a także odwrotnie – szukają zagranicznych pracowników dla polskich firm. Pracownicy z Azji bez problemu obecnie mogą znaleźć zatrudnienie w naszym kraju. Język może, ale nie musi być barierą, jeśli chodzi o znajdowanie zatrudnienia. Przeważnie firmy tego typu sprawdzają tylko komunikatywną znajomość języka angielskiego. Potrzebna jest taka znajomość, aby wiedzieć jakie polecenia będzie wydawał ci szef za granicą, aby móc zadbać o własne potrzeby, aby wiedzieć jakie dokumenty podpisujesz i tym podobne. W zależności od doświadczeń i tego w jakiej branży szukasz zatrudnienia języki obce mogą być bardziej lub mniej potrzebne. Czasami okażą się nawet bezużyteczne, ale coraz częściej warto je jednak znać, przynajmniej język angielski. Języki obce są konieczne, gdy:

  • szukasz pracy specjalistycznej i na wyższym szczeblu zatrudnienia;
  • pracujesz w międzynarodowym środowisku i musisz komunikować się z pracownikami i przełożonymi;
  • pracujesz na stanowisku, na którym masz formalny kontakt z osobami z zagranicy;
  • samodzielnie szukasz sobie zatrudnienia za granicą

By znaleźć posadę w polskiej firmie, która obsługuje jedynie rodzimy rynek, języki obce nie będą prawdopodobnie do niczego potrzebne. Podobnie może być także w takim przedsiębiorstwie, które ma udział w rynku międzynarodowym, ale poszukuje pracowników na stanowiska niewymagające kontaktu z zagranicznymi kontrahentami. Podobnie wygląda sprawa w związku z pracą fizyczną. Aby pracować fizycznie, nie potrzeba znać języka obcego. Można jechać na przykład z Bydgoszczy do Holandii na zbiórkę owoców i nie potrzeba do tego umiejętności językowych. Co prawda, przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów po angielsku, ale to jest wszystko. Nie jest wymagane wielkie językowe obycie. Język obcy to często plus na wyższych stanowiskach, podczas gdy niższe szczeble kariery go nie wymagają.

Jak leasing pracowniczy wpływa na znaczenie języków obcych na rynku pracy

Korzystanie z leasingu pracowniczegoAgencje pracy działają coraz prężniej w zakresie oferowania leasingu pracowniczego, także za granicą. To otwiera nowe możliwości pracy, rozszerza rynek zatrudnienia. Prawdą jest jednak to, co było już wcześniej wspomniane, że agencje pośrednictwa najczęściej oferują zatrudnienie zagraniczne na najniższych szczeblach korporacyjnej hierarchii, a tam znajomość obcej mowy nie jest za bardzo przydatna. Podstawy jednak trzeba znać, a kiedyś nawet to nie było wymagane. Czasami agencje pośrednictwa mają też oferty na wyższe stanowiska zagraniczne i wówczas już przydaje się perfekcyjna znajomość języków. Jest to jednak zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Na pewno języki obce są obecnie na rynku pracy bardziej potrzebne i wymagane niż były jeszcze kilka lat temu. Ich znaczenie będzie stale rosło. Świat się wyraźnie kurczy, a więc mamy coraz większe możliwości poszukiwania pracy w najróżniejszych zakątkach globu, ale do tego potrzeba znać języki obce. Także firmy polskie, mające swoje siedziby w kraju, celują ze swoimi produktami w coraz nowsze rynki zagraniczne, co równie mocno wpływa na konieczność nauki obcej mowy. Coraz więcej ofert pracy skierowanych jest do osób posiadających zdolności w tej dziedzinie. Jest to bardzo praktyczna umiejętność na rynku pracy.

Kursy językowe za granicą pomocą w nauce

Słownik na kurs językowyJeśli stanowisko, które sobie wymarzyłeś wymaga znajomości jakiegoś konkretnego języka, możesz go szybko posiąść wyjeżdżając na zagraniczne obozy językowe. Ta forma uczenia jest chyba obecnie najszybszą, ponieważ łączy w sobie zalety zdobywania umiejętności mówienia w trakcie kontaktu z native speakerami z opanowywaniem gramatyki za pomocą ćwiczeń w małych grupach o dopasowanym poziomie zaawansowania. Nieraz trudne może być znalezienie pracy na wysokim stanowisku bez znajomości, chociażby angielskiego, a często też drugiego języka. Dzieje się tak z tego względu, że świat obecnie ma coraz mniej granic i staje się małą, globalną wioską.

 


Źródła informacji związanych z tematem:

  • Tassowork – strona internetowa agencji pracy tymczasowej z Bydgoszczy
  • Paretti – witryna internetowa firmy rekrutacyjnej organizującej outsourcing pracowniczy
  • Hrc.pl – portal internetowy poświęcony pracy i zarządzaniu zasobami ludzkimi
  • ATJ Lingwista – strona internetowa agencji obsługującej wyjazdy językowe

Podsumowanie

Znaczenie języków obcych na rynku pracy będzie stale rosło, ponieważ przedsiębiorcy coraz bardziej otwierają się na rynki międzynarodowe. Świat nie ma już granic jak kiedyś i coraz łatwiejsza staje się komunikacja, nawet z osobami z drugiego krańca globu. Przeszkodą w tej komunikacji może być jedynie nieznajomość języków obcych, więc warto się ich uczyć.