List lotniczy

W jaki sposób zabezpieczyć list lotniczy przed wysyłką?

Listy lotnicze to szybka forma przesyłania korespondencji. Czasami zresztą jedyna, jeżeli chcemy skontaktować się z osobą, przebywającą gdzieś na oddalonej wyspie. Stosuje się ją jednak znacznie częściej niż tylko w takich wyjątkowych przypadkach, ponieważ jest z natury szybsza niż poczta naziemna.

Jak zabezpieczyć przesyłkę do Anglii?

Przesyłka w kopercie b5Możliwe, że nie masz jednak jeszcze doświadczenia w tej formie filatelistyki. Jeżeli wysyłasz taki list po raz pierwszy, warto abyś wiedział, jak go zapakować, aby nie został uszkodzony po drodze. Każdy przewoźnik ma swoje sposoby oznaczania przesyłek. Są one jednak podawane na stronach internetowych, z czego możesz zawsze bez problemu skorzystać. Ponadto możesz kontaktować się w tej sprawie z biurem obsługi klienta, a pracownik firmy udzieli ci niezbędnych informacji. Czasami wystarczy ręcznie opisać kopertę, innym razem przewoźnik oferuje nadruk do naklejenia bądź po prostu gotową kopertę z nadrukowanymi danymi. Oczywiście, jeśli chodzi o to, co ma się na przesyłce znaleźć, to każda musi mieć dane adresowe zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Niektóre wymagają dodatkowo udzielenia firmie przewożącej innych informacji, takich jak ilość paczek w przesyłce (jeżeli wysyłamy ich więcej), opis znajdującego się w niej towaru i tak dalej. Może to jednak nie być konieczne. Tutaj musisz się zorientować, jak to jest w przypadku firmy, z której usług chcesz skorzystać.

Sposoby pakowania paczek międzynarodowych

Paczki do Anglii w kartonachJeżeli chodzi o pakowanie, to przesyłki międzynarodowe nie różnią się za bardzo od krajowych. Ważne jest, aby były dobrze zaklejone. Nikt nie przyjmie od nas koperty, która sama będzie się rozklejać albo będzie widać, że jest nietrwała. Wyposażmy się więc w takie opakowanie dla listu, co do którego wszyscy będą mieli pewność, że wytrzyma daleką podróż. Inaczej możemy doznać rozczarowania, kiedy przesyłka nie dojdzie albo zostanie nam zwrócona przez pracownika placówki z informacją, że powinniśmy zabezpieczyć ją lepiej. Możemy zapakować przesyłkę w:

  • papierową kopertę
  • kopertę bąbelkową
  • kartonową paczkę

Zwróćmy przy tym szczególną uwagę na to, co chcemy wysłać, a zwłaszcza na wagę i rozmiary tych rzeczy. Zamiast winić każdorazowo przewoźnika za niedostarczenie przesyłki, zadbajmy o to, żebyśmy sami nie mieli sobie nic do zarzucenia. Często zdarza się bowiem, że liczymy na szczęście i pakujemy rzeczy tak, że przy większym nacisku na pewno ucierpią i być może rozerwie się cała koperta, a przecież taka przesyłka na pewno zaginie gdzieś po drodze. Pamiętajmy też o tym, aby dobrze zakleić kopertę czy karton i wyraźnie zaadresować list. Nikt za nas tego nie zrobi, a dzięki właściwej dbałości, możemy mieć większą pewność, że przesyłka trafi pod właściwy adres.

Czy konieczne będą koperty bąbelkowe i opakowania kartonowe?

Wnętrze koperty bąbelkowejJeżeli planujemy włożyć cokolwiek cięższego do koperty niż tylko kilka zapisanych kartek papieru, większa ochrona będzie konieczna. Nie można wysyłać przedmiotów w zwykłej kopercie, nieposiadającej folii bąbelkowej. Zresztą takich rzeczy nie powinniśmy robić także, wysyłając przesyłki naziemne. Jeżeli się na to decydujemy, to na własną odpowiedzialność, ponieważ nie ma nigdy pewności czy papier się nie rozedrze po drodze. Pamiętajmy, że nie jest on zbyt trwałą ochroną dla naszych paczek. Właściwie nie chroni ich w ogóle. Koperta bąbelkowa jest już jednak znacznie większym gwarantem bezpieczeństwa. Można także zamiast niej użyć po prostu grubszego kartonu i wysłać przedmioty jako paczkę. Taka usługa jest jednak zazwyczaj droższa. Przy większej wadze czy ilości przedmiotów może się jednak okazać koniecznością. Jeżeli koperta B5 nie mieści zawartości, którą chcesz wysłać, konieczna pewnie będzie paczka. Tutaj musisz sam wymierzyć i zdecydować, co będzie lepsze. Karton jest jednak trwalszy niż koperta bąbelkowa, więc przy cennych rzeczach radzę go zastosować.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

  • Pack4you – witryna internetowa firmy organizującej przesyłki do Anglii
  • Etransport.pl – portal internetowy zawierający informacje ze świata transportu
  • AWO – sklep internetowy z asortymentem kopert bąbelkowych i segregatorów

Podsumowanie

Jeżeli wysyłasz przesyłkę listową lotniczą zapakuj ją na tyle bezpiecznie, na ile możesz. Często zaniedbujemy środki ostrożności, a potem mamy pretensje, że odbiorca nie dostał przesyłki, którą mu przecież wysłaliśmy.