Nie wszyscy chcą podążać za nowoczesnym stylem, inni nie gustują w aranżacjach stylizowanych na XIX wiek, a jeszcze inni nie czują potrzeby fantazyjnych urozmaiceń. Klasyka sprawdzi się u każdego kto chce czuć się bezpiecznie w swoim domu i aby był on przyjazny dla gości. Styl klasyczny jest ponadczasowy i wpasuje się idealnie w każde wnętrze.
Meble w stylu klasycznym do domu
Jest on często błędnie mylony z pałacowym, owszem kryje on w sobie elegancję, ale aranżacja w stylu klasycznym jest stonowana, nie charakteryzuje się przepychem, wykorzystuje on to co najlepsze z poprzednich epok. Kolory zazwyczaj się spokojne i łagodne, natomiast charakteru nadają kolorowe akcenty. Kluczową rolę odgrywa tutaj usystematyzowane ułożenie elementów, nie popadanie w przesadę, a także klasyczne proporcję. Urządzając nasze wnętrze musimy jednak pamiętać, aby nie wzbudzało one wrażenia muzeum, duszę mieszkaniu nadają dekoracje w postaci materiałów tekstylnych dobrej jakości, dywan, zasłony, narzuty, a także te bardziej wyszukane dodatki jak wazony, świeczniki, obrazy. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, wszystko musi być wyważone. Klasyczne meble mogą formą być zaczerpnięte np. z pałacowej aranżacji, dobrze będą wyglądały ludwikowskie fotele. Jednak antyki powinny być zmieszane również z prostymi modelami. W klasycyzmie stawia się przede wszystkim na jakość materiałów. Powinny być one solidnie wykonane z naturalnych, jakościowych surowców. Szafy i komody zwykle są:
- koloru drewna
- pomalowane jasną farbą
- ozdobnik stanowią gałki
Tapicerowane meble jak krzesła, sofa, fotele powinny być wygodne, a także eleganckie. Nie tylko salon może być klasyczny, ale ten styl możemy również wprowadzić do sypialni. Oczywiście łózko w stylu ludwikowskim, natomiast wśród mebli do sypialni nie może zabraknąć toaletki będącej nieodłącznym elementem pałacowych dam. Reszta jednak powinna być w miarę możliwości prosta. W mieszkaniach najczęściej występuje połączenie jadalni z kuchnią. Wśród mebli kuchennych istotną role odgrywa stół przy którym klasyczne rodziny spędzają czas na rozmowie podczas posiłków.
Meble systemowe czy warto?
Coraz częściej w sklepach trudno dostać jest jeden element meblowy, zazwyczaj spotykamy się z systemami meblowymi będący nowoczesnym odpowiednikiem dawnych meblościanek. W skład układu systemowego wchodzi najczęściej komoda, stolik pod telewizor, szafa, półki oraz stolik kawowy. Ich zaleta jest to, że współgrają one ze sobą pod względem kolorystycznym i estetycznym. Salony meblowe oferują serie klasyczną lub nowoczesną. Są one często połączeniem drewna z wstawkami w kolorze czarnym lub białym, drewno jest dostępne we wszystkich jasnych jak i ciemnych kolorach. Jest to na pewno prosty sposób na urządzenie przestrzeni, a także oszczędność czasu. Będą one także współgrały z stylem klasycznym, który cechuje zazwyczaj ustawienie mebli pod ścianą. Dodatkowo fotele lub kanapa w stylu ludwikowskim podkreślą zastosowanie klasycyzmu w aranżacji.
Meble na wymiar kontra meble sklepowe
Meble na wymiar na pewno sprawdzą się w kuchni, do której najtrudniej jest dopasować szafki. Ich największą zaletą jest zdecydowanie to, że my decydujemy o ich wyglądzie i rozmiarach. Sami dobieramy kolor, materiały, wymiar oraz budowę. Jest to szczególnie użyteczne gdy mamy małą kuchnie, a tak niestety zdarza się w większości mieszkań w blokach. Decydując się na meble robione na zamówienie możemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń, dodatkowo firmy proponujące takie usługi znajdują się nie tylko w Warszawie, ale także innych mniej popularnych miastach jak Bydgoszcz, Żnin czy Starachowice. Na ich korzyść na pewno wpływa także ich oryginalny i niepowtarzalny wygląd.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:
- Meblostyl – meblowy sklep internetowy oferujący meble systemowe i młodzieżowe
- Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz
- Meble-Sobolewski – strona internetowa firmy z Bydgoszczy wykonującej zabudowy wnęk i meble na wymiar
Podsumowanie
Urządzając wnętrze w stylu klasycznym należy pamiętać o harmonii i stonowaniu, a także wprowadzeniu akcentów z innych epok, tak aby wszystko razem współgrało. Nic nie powinno być za bardzo krzykliwe, ale także nie może być zbyt monotonne, dlatego warto także zadbać o kolorowe dodatki.