Ocieplanie pianką

Sprawne ocieplanie domu pianką wymaga odzieży roboczej

Adaptacja poddasza często zostawiana jest na przyszłość. Inwestorom po budowie często brakuje środków na wykończenie tej części domu. Jest to sytuacja dość powszechna i w pełni zrozumiało. Warto jednak dokonać izolacji poddasza, aby utrzymanie domu było tańsze.

Izolacja poddasza pianką

Izolacja poddasza piankąOcieplenie poddasza ma duże znaczenie dla utrzymania temperatury w domu. Szacuje się, że źle zaizolowany dach może wytracać nawet dwadzieścia pięć procent ciepła. Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła dachu nie może być większy niż 0,20. Izolację należy umieścić pomiędzy krokwiami oraz pod nimi. Izolacji można dokonać poprzez wykorzystanie różnych materiałów:

 • wełna mineralna,
 • polistyren ekspandowany,
 • styropian,
 • folia termoizolacyjna z wypełnieniem pianką polietylenową

Niezwykle ważna jest grubość izolacji. Zależna ona jest od rodzaju wybranego materiału. Wełna mineralna czy też styropian mają wysoki współczynniki przenikania ciepła. Dlatego w takim wypadku należy zastosować grubszą, dochodząca nawet do dwudziestu pięciu centymetrów warstwę. Polistyren ekspandowany posiada bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Dlatego jego warstwa może być znacząco cieńsza. Warstwa materiału użytego do ocieplania musi być odpowiednio dobrana. W tym pomóc mogą inwestorom profesjonalne firmy. Grubość ocieplenia znacząco wpływa na powierzchnie użytkową poddasz. Dlatego najlepiej wybrać materiał dostatecznie szczelny i cienniki. Takim materiałem jest pianka poliuretanową

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Poddasze z wykonanym ociepleniemOcieplanie pianką staje się coraz bardziej popularne. Sposób ten ma wiele zalet, które skutecznie przekonuje do niej inwestorów. Wśród nich wymienić można:

 • ścisłe przyleganie do podłoża,
 • wygłuszające właściwości,
 • nie uleganie osuwaniu,
 • nie nasiąkanie wodą,
 • dobra izolacja cieplna,

Pianka nakładana jest warstwami pomiędzy elementy konstrukcji. Dzięki swojej strukturze wnika nawet w porowate powierzchnie i zapewnia doskonałą izolacje. Montaż takiej pianki jest niezwykle prosty, jednak wymaga specjalistycznego sprzętu. Polega on na wielowarstwowym natrysku przygotowanej powierzchni. Firmy dokonujące takiej usługi muszą odpowiednio zabezpieczyć swoich pracowników przed szkodliwymi efektami natryskiwania pianki.

Rękawice ochronne podstawą bezpieczeństwa

Rękawice ochronneDo wykonywania prac izolacyjnych niezbędny jest profesjonalny sprzęt ochronny. Każdy producent odzieży roboczej posiada w swoim asortymencie rękawice, kombinezony, kaski. Te elementy są gwarancją bezpieczeństwa podczas budowy. Szczególną ochronę powinno zapewnić się układowi oddechowymi. W tym celu najlepiej użyć maski ochronnej, która ogranicza przedostawanie się oparów i pyłów do płuc. Sklep z odzieżą roboczą powinien odwiedzić każdy robotnik. Wyposażeniem pracowników powinien zająć się ich pracodawca. Dlatego inwestorzy nie powinni ponieść z tego tytułu żadnych kosztów. Przy wyborze odzieży ochronnej uwagę trzeba zwrócić na trwałość materiałów. Taki ubiór powinien posiadać atesty instytucji BHP, dzięki temu można mieć gwarancję, że sprzęt jest odpowiednio wybrany do rodzaju wykonywanych prac.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

 • Termil – strona internetowa firmy wykonującej izolacje poddasza pianką
 • Eurobhp.com – sklep internetowy z obuwiem roboczym i rękawicami ochronnymi
 • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane

Podsumowanie

Prace wykończeniowe to spory wydatek dla inwestorów. Część z nich można odłożyć w czasie, aż pojawią się odpowiednie środki na ten cel. Niezbędne jednak jest ocieplenie poddasza użytkowego. Gdyż wpływa to znacząco na oszczędność ciepła w domu.