Detektywi w terenie

Usługi detektywistyczne – kiedy warto z nich skorzystać?

Wraz z rozwoje społeczeństwa rozwojowi uległy także metody przestępców, którzy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa. Dzięki nowoczesnym sposobom analizy wykrywalność przestępstw jest coraz wyższa. We współczesnym społeczeństwie istnieje wiele instytucji pomagające schwytać winnych przestępstwa. Przemiana ustrojowo sprawiła, że w tym sektorze pojawiło się miejsce także na prywatne agencje pomagające odkryć prawdę o przestępstwie. Jednym z zawodów zajmujących się taką działalnością jest prywatny detektyw.

Kim jest detektyw?

Prywatny detektywPrywatny detektyw jest to osoba, która prowadzi śledztwo w sposób niejawny. Osoba taka musi posiadać licencję na wykonywanie tego zawodu. W Polsce zawód detektywa reguluje ustawa o o usługach detektywistycznych. W ustawie tej zawarto prawa i obowiązki takiej osoby, a także sposób uzyskiwania licencji. Osoba starająca się o wydanie licencji powinna spełniać następujące kryteria:

 • posiada obywatelstwo polskie lub kraju Unii Europejskiej,
 • ukończyła 21 lat,
 • posiada wykształcenie co najmniej średnie,
 • ma zdolność do czynności prawnych,
 • nie była skaza prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne,
 • posiada orzeczenie lekarskie,
 • posiada nienaganną opinie,
 • przebyła szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych

Ustawa nadaje takim osobą prawa i obowiązki. Do najważniejszych obowiązków narzuconych na detektywów należą:

 • przestrzeganie wolności i praw, człowieka i obywatela,
 • zachowanie staranności,
 • przestrzeganie prawa,
 • zachowanie w tajemnicy źródła informacji,
 • sporządzenie raportu ze śledztwa,
 • poddawanie się badaniom lekarskim i psychologicznym

Agencje detektywistyczne stały się bardzo popularną formą działalności. Pierwsze tego typu firmy powstały w Warszawie. Jednak obecnie w każdym większym mieście bez trudu można znaleźć takiego usługodawce.

Czym zajmuje się biuro detektywistyczne?

Detektyw zbiera dowodyAgencje detektywistyczne posiadają szeroką ofertę usług. Zwrócić do nich może się każdy. Problemy jakie rozwiązują detektywi są różne. Jednak najczęściej szukają oni dowodów zdrad, oszustw małżonków. Usługi takie pomocne są także przy poszukiwaniach osób zaginionych lub uprowadzonych. Wiele osób korzysta także z takiej oferty gdy chce odzyskać skradzione mienie. Głównie są to sprawy prywatne zwykłych ludzi, pomagają ustalić adres osoby, której się poszukuje lub oszacować jej majątek. Jednak agencje pomocne są także w przedsiębiorstwach. Detektywi mogą dostarczyć dowodów na nieuczciwą konkurencje. Zakres prac detektywów jest szeroki i do każdego zlecenia muszą oni podchodzić indywidualnie. W tym zawodzie niezwykle ważna jest etyka wykonywanych działań. Jednak ta kwestia leży w sumieniu każdego z osobna. Jeśli detektyw uzna sprawę za sprzeczną z jego wartościami może odmówić wykonania usługi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić się o pomoc do kolejnej agencji. Biura detektywistyczne znajdują się w każdym większym mieście jak Wrocław. Oferta jest szeroka.

W jaki sposób działają detektywi?

Detektyw na tropieDo pozyskania informacji niezbędnych do prowadzenia śledztwa detektywi używają wiele metod. Podstawową z nich jest oczywiście obserwacja wskazanej osoby. W tym celu można wykonywać zdjęcia, nagrywać filmy, poruszać się za obiektem śledztwa. Dobry detektyw zbierając dowody nie łamie prawa. Tylko w taki sposób ma się gwarancję rzetelności wykonania usługi. Kolejną metodą jest przeprowadzanie wywiadu środowiskowego w otoczeniu obiektu obserwacji. W ten sposób agencja zdobywa szeroki obraz sprawy i zdobywa cenne informacje. Do takiego biura zgłaszają się również osoby, które podejrzewają, że padły ofiarą podsłuchu lub hakowania. Detektywi przy użyciu specjalistycznego sprzętu mogę usunąć niechciane oprogramowanie i dowiedzieć się kto chciał wykraść informacje z naszego komputera.


Więcej na ten temat na:

 • Detektyw-bd24.pl – strona internetowa agencji detektywistycznej z Warszawy
 • Crn.pl – serwis internetowy poruszający zagadnienia bezpieczeństwa w branży IT
 • Detektywi-fides.pl – strona internetowa biura detektywistyczne z Wrocławia

Podsumowanie

Praca detektywa to głównie śledztwa w sprawach niewiernych małżonków. Jednak usługi takich agencji są pomocne również w wielu innych sytuacjach, z którymi policja mogła sobie nie poradzić. Usługi te nie należą do tanich, jednak cieszą się coraz większym powodzeniem.