Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Wybór między dofinansowaniem i kredytem

Pozyskanie funduszy na własną działalność nie jest takie łatwe, jednak nie można powiedzieć,żeby w dzisiejszych czasach nie było to możliwe. Jeśli chodzi o znalezienie pieniędzy na realizowanie planowanej inwestycji to obecnie mamy przede wszystkim dostępne dwa rozwiązanie, pierwsze to dotacje unijne, drugie to kredyt. W poniższym artykule przedstawimy jakie formalności trzeba spełnić by takie wsparcie otrzymać oraz pokrótce powiemy o wadach i zaletach obydwu rozwiązań.

Dotacje z unii europejskiej na start

Środki z dofinansowania unijnego Obecnie Unia Europejska oferuje dofinansowania osobom, zakładającym swoją pierwsza działalność gospodarczą. Kwota dotacji wynosi czterdzieści tysięcy złotych. Istotną kwestią w tym wypadku jest to, ze otrzymana kwota dofinansowania nie podlega zwrotowi. Jednak osoba otrzymująca wsparcie finansowe w postaci tej dotacji zobligowana jest do wywiązania się z pewnych zobowiązań. Do tych obostrzeń zalicza się takie wytyczne jak: weryfikacja zgodności wydawanych pieniędzy zgodnie z projektem w ciągu pierwszego roku działalność musi być prowadzona minimum dwanaście miesięcy w innym wypadku należy zwrócić otrzymane pieniądze wraz z odsetkami umożliwianie zewnętrznych kontroli Aby uzyskać tego rodzaju dofinansowanie należy złożyć wniosek w odpowiedniej instytucji udzielającej takiego wsparcia.

Dofinansowanie z unii – komu się należą i jak uzyskać?

Pieniądze z dotacji unijnejTeoretycznie dotacje unijne w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki otrzymać może każdy, kto chce założyć własną działalność i ma na nią jakiś pomysł. W praktyce jednak tego rodzaje wsparcie najczęściej dostają takie grupy osób jak:

  • osoby nie posiadające od dłuższego czasu zatrudnienia
  • kobiety rozpoczynające ponowną aktywność zawodową po porodzie
  • osoby w wieku 25-45
  • osoby niepełnosprawne osoby z terenów wiejskich

Dodatkowo kryterium stanowi także fakt, że osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie może posiadać działalności gospodarczej na rok przed zgłoszeniem się po dofinansowanie. Podstawą do uzyskania takiego wsparcia finansowego jest przesłanie aplikacji do odpowiedniego operatora. W tym wypadku warto zapoznać się z wymaganiami, bo liczy się nie tylko pomysł na biznes, ale także i jego innowacyjność, to jakie szanse ma się on utrzymać na rynku itd. Zakwalifikowanie się do projektu to jeszcze nie koniec. Następnym etapem jest odbycie szkolenia z zakresu przedsiębiorczości. Ten etap jest o tyle istotny, ze wiąże się z nauką umiejętności pisania biznesplanu, a to właśnie od tego jak zostanie on napisany zależeć będzie ostateczna decyzja odnośnie tego czy dotacja zostanie przyznana czy nie. Podpisanie umowy i zarejestrowanie działalności gospodarczej wiąże się z wypłaceniem środków ujętych w umowie. Środki te mogą zostać przeznaczone na takie elementy jak:: zakup maszyn i urządzeń zakup surowców i materiałów sfinansowanie prac remontowych mających na celu dostosowanie budynku Ważne jest natomiast to, że tego rodzaju środków nie można przeznaczyć na zatrudnienie pracowników.

Kredyt gotówkowy alternatywnym rozwiązaniem dla taniego kredytu

Środki z kredytu na oświadczenieNawet zakwalifikowanie się do programu nie daje jeszcze gwarancji, że pieniądze się otrzyma, dlatego warto mieć jakieś dodatkowe rozwiązanie w zanadrzu. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku są kredyty dla firm, tak zwane kredyty na start. Są to ofert przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoja działalność. Tym co je wyróżnia jest to, że środki można już otrzymać praktycznie pierwszego dnia po rozpoczęciu działalności, a dodatkowo stopa oprocentowania jest niska, a czas spłaty dość długi, co sprawia, że jest to korzystne rozwiązanie, jeśli poszukuje się środków na rozpoczęcie własnej działalności. Dotacje unijne mają tę zaletę, że zwykle są to środki bezzwrotne, jednak nie każdy ma szanse otrzymać takie dofinansowanie, dlatego biorąc to pod uwagę dość ciekawą alternatywą wydają się być w tym przypadku kredyty dla firm na star, które mają dość korzystne warunki.

 


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Bankier.pl – potal internetowy z najnowszymi wiadomościami ze świata biznesu i finansów
  • DFG Partner – strona internetowa firmy oferującej kredyt na oświadczenie
  • Supraserwis – strona internetowa firmy zajmującej się dofinansowaniami z Unii

Podsumowanie tematu

W praktyce na początku dobrze jest zacząć od obiegania się o unijne wsparcie, a jeśli się to nie uda, poszukać wsparcia w jakimś banku i zaciągnąć nieoprocentowaną pożyczkę.