Przygotowania do tapetowania ścian

Kładzenie tapety to ostatni etat prac wykończeniowych

Każdy z nas budując nowy dom, czy remontując mieszkanie od podstaw nie może doczekać się już elementów wykończenia. Ważne jest aby zrobić to poprawnie, dlatego zapoznaj się z właściwą kolejnością prac wykończeniowych.

Prace wykończeniowe przy surowym stanie domu

Prace wykończenioweZanim przystąpimy do wykończenia domu, powinniśmy najpierw przystąpić do zaplanowania rodzaju ogrzewania, w co chcemy wyposażyć dom oraz jak urządzimy dom. Od tego zależą wszelkie dalsze prace wykończeniowe. Poszczególne etapy wykończenia wnętrza. Zaczynamy od instalacji wodno-kanalizacyjnych. W równoczesnym czasie elektrycy mogą instalować przewody podtynkowe czyli elektryczne, telefoniczne, system alarmowy. Tynkować powinniśmy kolejno sufit, ściany, otwory drzwiowe i okienne. Pamiętaj, żeby sztucznie nie dosuszać świeżych tynków, gdyż powoduje to skurcz, którego efektem mogą być rysy i pęknięcia. Uwaga, jeżeli w domu zostały zamontowane grzejniki, to przed rozpoczęciem tynkowania należy je zdemontować. Wykończenie można zrobić także za pomocą płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowymi, jednak to dopiero wtedy gdy ułożymy podkłady podłogowe. Podłogi w surowym stanie, najpierw należy zaizolować. Zanim do tego przejdziemy najlepiej wyrównać je cienką warstwą betonu, a dopiero później kłaść powierzchnię stropów na oczyszczone z kurzu podłogi. Następnie kolejno przechodzimy do nakładania folii i izolacji ze styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub wełny. W trakcie układania drugiej warstwy płyt izolacyjnych, możemy zacząć rozprowadzanie instalacji ogrzewania centralnego oraz podejścia do grzejników. Pamiętaj, że grubość podług będzie zwiększona o grubość podkładu i posadzki. Wyrównanie podłóg Można to zrobić za pomocą tzw. podkładów samopoziomujących. Ważne jest, aby takie prace rozpocząć przynajmniej 6 tygodni przed układaniem posadzek.

Kontynuujemy prace wykończeniowe

Wykończenia wnętrz domuW pomieszczeniu gdzie mają znajdować się płytki ceramiczne, możemy pominąć wylewki poziomujące. Ściany trzeba wstępnie otynkować, najlepszy do tego jest tynk cementowy. Gdy zamierzamy kłaść posadzki jak panele, wykładziny itp. podłoga musi być idealnie sucha. Wilgotność nie może przekraczać 3%. Wraz z posadzkami można zacząć wykańczanie lub montowanie schodów. Montaż drzwi wewnętrznych Po zakończeniu układania posadzek, możemy rozpocząć osadzanie ościeżnic drzwi wewnętrznych. Zrób to przed gładzeniem wykładziny, będzie to wygodniejsze. Malowanie i tapetowanie Rozpoczyna się od malowania sufitów, a dopiero później ściany. Zazwyczaj dla lepszego efektu nakłada się dwie warstwy farby. Czas ich wysychania zajmuje około 2-3 dni. W przypadku tapetowania, gruntujemy powierzchnię emulsją Uni-Grunt, a dopiero potem przystępujemy do kładzenia tapet.

Wykończenie wnętrz w Warszawie

Malowanie ścian mieszkaniaJeżeli nie chcesz tracić czasu na samodzielne wykańczanie wnętrz, albo zwyczajnie nie czujesz się na siłach możesz skorzystać z usług firm oferujących wykończenie wnętrz. Warszawskie firmy remontowe m. in. oferują takie usługi jak:

 • montaż podwieszanych sufitów i oświetlenia
 • układanie glazury, terakoty, gresu
 • kładzenie różnego rodzaju podłóg i ich poziomowanie
 • prace instalacyjne np. hydraulinczo-kanalizacyjne
 • wygładzanie ścian i sufitów, gipsowanie, cekolowanie
 • malowanie tradycyjne i przy wykorzystaniu nietypowych technik
 • tapetowanie i zakładanie fototapet
 • montaż brodzików, wanien, mebli itd.

Dodatkowo firmy takie oferują nie tylko profesjonalne usługi, ale także dają często nawet roczną gwarancję na wykonane przez siebie prace.

Innowacyjne tapety czyli fototapety na ścianę

Wzór fototapety do kuchniOstatnimi czasy, tradycyjne tapety poszły w niepamięć, a hitem na rynku stały się różnego rodzaju fototapety. Mogą one przedstawiać cokolwiek tylko zapragniemy, od widoków krajobrazowych, miast po zwierzęta, owoce i kwiaty lub zdjęcia z kolekcji domowej. Teraz tapeta nie jest ograniczona tylko do sypialni czy salonu. Fototapety świetnie prezentują się także w łazience czy kuchni. Dodatkowo często optycznie powiększają one małe pomieszczenia. Dodatkowo nie musi to być zwykła naklejka na ścian. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje fototapet:

 • Fototapeta foliowa laminowana
 • Fototapeta lateksowa
 • Fototapeta winylowa
 • fototapeta 3D

Możliwości jest naprawdę sporo, ale musimy wiedzieć w jaki sposób z nich skorzystać. Nie wszystkie rozwiązania mogą sprawdzić się w naszym przypadku. Warto dobrze przemyśleć swój wybór.


Uzupełnienie przedstawionych informacji dostępne na:

 • Art.widi.pl – sklep internetowy oferujący fototapety na ścianę
 • Ladnydom.pl – portal internetowy związany z budownictwem i urządzaniem wnętrz
 • Pulawscy.com – strona internetowa firmy z Warszawy wykonującej prace wykończeniowe

Podsumowanie tematu

Jeżeli odpowiednio zabierzemy się do wykończenia wnętrz, nie będzie to pracochłonne, ani męczące. Przy dzisiejszym wyborze prostych rozwiązań ułatwiających nam nawet te najmniej przyjemne prace jak tapetowanie, końcowe elementy remontu czy budowy domu będą czystą przyjemnością.