Ocieplanie pianką poliuretanową

Do czego wykorzystać można piankę?

Pianka jest produktem, który ma wszelakie zastosowanie. Można ją wykorzystywać do uszczelniania, czy ocieplania. Również dzięki piance możemy zamontować różne elementy, czy to do ścian, sufitu, czy podłogi.

Do czego wykorzystuje się piankę montażową?

Piankę montażową szczególnie wykorzystuje się m. in. podczas prac wykończeniowych. Najbardziej znanym zastosowaniem jest uszczelnianie nią okien lub drzwi. Oczywiście piankę montażową można również stosować w przypadku innych prac:

  • uszczelniających
  • montażowych
  • wykończeniowych

Nakładanie pianki montażowejPianka montażowa jest bardzo łatwa do nakładania, a poza tym charakteryzuje się dużą trwałością oraz wytrzymałością. Wybierając odpowiednia piankę musimy sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie właściwości i parametry do nakładania jej w danym miejscu. Poza tym ważnym aspektem jest ilość pianki, która jest nam potrzebna. Jeśli już rozpoczniemy jakieś opakowanie, musimy je wykorzystać od razu, ponieważ produktu tego nie można przechowywać po otwarciu. Piankę montażową można bardzo łatwo nałożyć, należy jednak pamiętać, że podczas wysychania będzie ona zwiększała swoją objętość. Dlatego lepiej nie nakładać za dużo tego produktu.

Rodzaje pianek uszczelniających

Natrysk pianką uszczelniającąPianka uszczelniająca może być jednoskładnikowa lub dwuskładnikowa. Najbardziej znane pianki, są produkowane na bazie poliestru lub polieteru. Te na bazie poliestru są sztywniejsze oraz mniej odporne na warunki atmosferyczne. Natomiast pianki na bazie polieterów są bardziej trwałe oraz elastyczne. W przypadku pianek jednoskładnikowych, aby doszło do procesu spieniania oraz utwardzania potrzebna jest woda lub wilgoć w powietrzu. W przypadku pianek dwuskładnikowych potrzebny jest gaz objętościowy. Pianki uszczelniające również można podzielić ze względu na:

  • sposób utwardzenia
  • rodzaj aplikacji
  • temperatury stosowania
  • specjalnych zastosowań

Jeśli chodzi o sposób aplikacji to najbardziej popularne są pianki pistoletowe i wężykowe. Jeśli chcemy korzystać z pianki pistoletowej to potrzebujemy do tego specjalny pistolet, który umożliwi nam aplikację. Pianka uszczelniająca wężykowa jest już wyposażona w specjalną nakładkę, która umożliwia nakładanie nam materiału uszczelniającego. Innym podziałem pianek jest podział na niskoprężne i tradycyjne. Te pierwsze posiadają niski przyrost swojej objętości od 1,3 do 1,5 razy objętość, jednak w tym przypadku łatwiej będzie nam przewidzieć ostateczny rozmiar pianki po zaschnięciu.

Czy warto ocieplić poddasze pianką?

Ocieplone poddaszeMateriał, jakim jest pianka można wykorzystać również, jako izolacja termiczna, np. do poddaszy. Ocieplanie poddasza pianką staje się coraz bardziej popularne. Piankę, jako ocieplenie poddasza bardzo łatwo można montować. Szczególnie, jeśli stosuje się metodę natrysku. Stosując ocieplanie pianką mamy pewność, że nasza izolacja dotarła nawet do najgorzej dostępnych zakamarków. Dlatego na takim poddaszu nie będą występowały mostki ciepła. Materiał, jakim jest pianka bardzo dobrze przywiera do podłoża. Zaletą tego materiału, jest również to, że nie pyli, a więc nie wywołuje alergii u ludzi, jak i u zwierząt. Pianka zapobiega konwersacji pary wodnej, również nie przepuszcza żadnego pyłu ani brudu do pomieszczeń. Ważne jest również to, że materiał ten nie jest toksyczny, a więc jest przyjazny dla środowiska. Jeśli piankę porówna się z parametrami innych materiałów izolacyjnych, to właściwości pianki wykazują bardzo dobre parametry izolacyjne. Pianka jest materiałem, który posiada właściwości samo gasnące, co sprawia, że zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.


Źródła przydatnych informacji związanych z tym tematem:

  • Semida – strona internetowa firmy wykonującej ocieplenie poddasza pianką poliuretanową
  • Budujemydom.pl – portal internetowy związany z budową i remontem domów
  • E-hurtowniabudowlana.pl – internetowa hurtownia budowlana oferująca m. in. folie budowlane

Podsumowanie

Pianka, jako materiał ma szerokie zastosowanie, szczególnie w budownictwie, można jej używać między innymi do izolacji, uszczelniania, a także montażu. Produkt ten jest łatwo dostępny na runku oraz jego użycie nie sprawi nikomu problemu.