Dom z dachem ze strzechy

Budowa domu drewnianego z trzcinowym dachem

Coraz większa popularnością cieszą się domy energooszczędne oraz ekologiczne. Do takich można zaliczyć na pewno domy z drewna. Niektóre z takich domów nie posiadają konstrukcji drewnianej dachu, tylko są pokryte trzciną lub strzechą.

Czy warto budować dachy z trzciny?

Dachy trzcinowe mają wiele zalet i jeśli chcemy mieć w pełni ekologiczny dom to warto w je zainwestować. Pierwszą z zalet tego materiału jest jego w pełni ekologiczność. Dachy z trzciny są odporne na warunki atmosferyczne:

  • opady
  • wiatr
  • zmienne temperatury

Dom z dachem trzcinowymKolejną zaletą dachów z trzciny jest ich dźwiękochłonność, dlatego mieszkając na poddaszu nie będzie przeszkadzał nam padający deszcz stukający o dach. Dachy z trzciny są bardzo wytrzymałe oraz trwałe. Dobrze wybudowany taki dach może przetrwać nawet sto lat. Dachy trzcinowe są termoizolacyjne, co sprawi, że latem w pomieszczeniu będzie chłodno, natomiast zimą ciepło. Kolejną zaletą dachów wykonanych z trzciny jest odporność na pożary. Pomimo, że trzcina jest materiałem łatwo palnym, to dach ze względu na jego zbitą strukturę już nie jest, a nawet ogranicza rozprzestrzenianie się pożaru. Zaletą takiego dachu jest na pewno jego elegancji wygląd. Poza tym z tego materiału można uzyskać dowolne kształty dachu. Dachy wykonywane z trzciny są łatwe w pielęgnacji, poza tym nie trzeba ich zbytni konserwować. Niestety montaż dachu trzcinowego jest długotrwały oraz dobrze jeśli wykonywać go będą osoby z doświadczeniem oraz takie, które wiedzą jak to robić. Dach wykonany z tego materiału jest ciężki, jego waga to około 50-70 kg na metr kwadratowy.

Jak budować domy drewniane?

Budowa domu drewnianegoBudowa domów drewnianych na pewno nie należy do łatwych zadań. Domy drewniane najczęściej są wykonywane w technologii szkieletowej. Domy szkieletowe to tak zwane domy kanadyjskie. Zyskują one coraz większa popularność, ze względu na szybkość budowy. Pierwszym krokiem do wybudowania domu drewnianego jest wybór projektu. Przed przystąpieniem do budowy należy przygotować działkę. Wykarczować drzewka i krzaki, usunąć humus oraz wyrównać teren. Kolejnym etapem jest przygotowanie fundamentów. Po tych robotach można przystąpić do budowy domy drewnianego. Najpierw montowane są główne belki, które stanowią szkielet naszego domu. Następnie są budowane ściany. Ściany są wykonywane najczęściej z płyt montowanych do szkieletu. Nie należy zapominać o termoizolacji naszej ściany oraz o zabezpieczeniu jej przed wilgocią. Gdy budowany dom ma piętro wykonuje się strop bardzo podobnie jak ściany. Do belek są montowane płyty, na które kładzie się podłogę. Konstrukcja dachu w takim przypadku jest najczęściej krokwiowo-jętkowa. Umożliwia ona kładzenie każdego pokrycia dachowego, ponieważ jest bardzo trwała oraz wytrzymała.

Czy warto budować domy z bali?

Budowa domu z baliDomy drewniane nie tylko są wykonywane w technologi szkieletowej, ale także są budowane z bali. Budowa domu z bali jest bardzo trudna i istnieje nie wielka liczba firm, która potrafi to zrobić na najwyższym poziomie. Domy drewniane pomimo że czasem nie spełniają wymogów cieplnych, to i tak są energooszczędne. Bale potrafią kumulować w sobie ciepło, a gdy pomieszczenie się wychładza, oddają je. Dzięki temu pomimo że budynek nie jest ogrzewany to ciepło jest utrzymywane przez długi czas. Kolejną zaletą domów z bali jest to, że wewnątrz poziom wilgoci jest optymalny. Wpływa to pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, szczególnie na układ oddechowy. Domy z bali na pewno dobrze się prezentują, budując taki dom zyskujemy elegancji oraz estetyczny budynek. Budowa domu z bali ma krótki czas realizacji. Również cały montaż odbywa się metodą suchą. Do łączenia poszczególnych elementów nie potrzebujemy ani zaprawa, ani betony.


Wartościowe wskazówki dostępne są też na:

  • Ekodachreed Strzecha – strona internetowa przedsiębiorstwa wykonującego dachy trzcinowe
  • Muratorplus.pl – portal internetowy dla specjalistów z branży budowlanej
  • Jawor – strona internetowa firmy budującej domki drewniane całoroczne

 

Podsumowanie

Budowanie domów energooszczędnych oraz ekologicznych jest trendy. Dlatego coraz więcej osób inwestuje w tego typu domy. Mieszkanie w nich przynosi wiele korzyści nie tylko materialnych ale i również zdrowotnych.