Piec żeliwny

Różnice pomiędzy piecem a kominkiem

Ogrzewanie domu jest bardzo ważnym aspektem użytkowania go. Jest to ciężki wybór na lata. Jednym z problemów jaki się pojawia, to czy ogrzewanie kominkowe wystarczy, czy może lepiej zamontować piec.

Koza czyli piec wolno stojący

PiecJednym z rodzai ogrzewania mogą być piece wolno stojące. Piece wolno stojące bardzo często porównywane są do kominków. Jednak zajmują mniej miejsca i ich zakup jak i montaż jest tańszy. Piece te mogą mieć wygląd nowoczesny jak i klasyczny, więc będą pasować do każdego wnętrza. Piece takie mogą być:

  • stalowe,
  • żeliwne.

Takie piece można również pokrywać ceramiką, co daje możliwość wyboru różnych kolorów. Piece stalowe są częściej stosowane w nowoczesnych wnętrzach, te żeliwne w bardzie tradycyjny. Co ważne urządzenie te nie potrzebuje żadnej obudowy, poza tym jest lżejsze od wkładu, więc stosować je można nawet na wyższych kondygnacjach. Ważnym elementem zakupu każdego pieca, jest jego moc, tak aby mógł ogrzewać nam cały dom. Piec ten musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego. Jeśli chodzi o paliwo, to najpopularniejszym jest drewno. Istnieją również kozy na węgiel lub miał, wtedy bardzo często posiadają dodatkowy zasobnik i podajnik, co sprawia, że piece te mają dłuższy czas działania bez jakiejkolwiek obsługi.

Zalety pieca żeliwnego

Piec żeliwnyInnym rodzajem możliwości ogrzewania naszego domu jest piec żeliwny. Piec żeliwny jest wykonany z żeliwa. Żeliwo jest stopem przede wszystkim żelaza i węgla oraz w mniejszej ilość krzemu, manganu, siarki, fosforu oraz innych substancji, które powstają poprzez stapiania surówki wielkopiecowej, stopów żelaza oraz złomu żeliwnego i stalowego. Ze względu na materiał z którego jest ten piec wykonany, jest on bardzo żywotny. Trwałość pieca żeliwnego dochodzi nawet do 25 lat. Kamień kotłowy oraz inne osady ciężko odkłada się na powierzchni. Poza tym osad bardzo łatwo usunąć poprzez płukanie wodą obiegową. Porównując kotły stalowe oraz żeliwne o tej samej mocy, to kocioł żeliwny jest o wiele mniejszych rozmiarów. Więc to jest ich kolejna zaleta. Mniejsze rozmiary są spowodowane większą powierzchnią odbioru ciepła. Również piece te mają wysoką odporność na korozję oraz na wewnętrzne naprężenia materiałowe. To przyczynia się do zdolności tłumienia drgań. Elementy pieców żeliwnych są powtarzalne, więc łatwo je wymieniać, w przypadku pieców stalowych już tak nie jest. Piece żeliwne nie tracą swoich właściwości, aż do pracy w temperaturze 400°C. Również koszty konserwacji są niższe niż w przypadku pieców stalowych. Naprawa takiego pieca polega na wymianie jednej zepsutej części.

Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym

KominekInnym sposobem ogrzewania lub dogrzewania domu jest kominek. Nowoczesne kominki posiadają płaszcz wodny, dzięki któremu kominek może być jedynym systemem grzewczym w domu. Płaszcz wodny otacza komorę spalania w kominku, aby zwiększyć wydajność wykorzystuje się płomieniówkę przez którą przepływają spaliny. Pomiędzy płomieniówkami, a ścianami znajduje się woda, która zasila całą instalacje. W tradycyjnych kominkach ogrzewane jest tylko powietrze. Zaletą tego pieca jest dostępność i taniość paliwa – drzewa. Jednak należy pamiętać, że drewno musi być dobrze wysuszone.

Jaki kominek narożny wybrać?

Innym rozwiązaniem kwestii ogrzewania domu są kominki naroże. Taki kominek jest dobrym rozwiązaniem, gdy ma on również pełnić funkcję estetyczną. Taki kominek może być:

  • otwarty,
  • zamknięty.

Otwarty ma bardzo duże walory estetyczne, jednak jest mniej wydajny cieplnie. Kominek narożny zamknięty, może i mniej urokliwy, jednak jest bardziej ekonomiczny. Taki kominek emituje więcej ciepła, a poza tym można w nim stosować płaszcz wodny.


 

Więcej informacji na ten temat na stronach:


 

Słowem podsumowania:

Rynek jest pełen wielu możliwości ogrzewania naszego domu. Metody te mogą być bardziej energooszczędne lub mniej. Wszystko zależy od preferencji użytkowania, jak i od zasobności portfela oraz miejsca, w którym można postawić urządzenie grzewcze.