Grzejnik

Klasyczne i alternatywne sposoby ogrzania domu i mieszkania

Podczas okresu grzewczego bardzo ważną rolą odgrywa sposób ogrzewania. Można stosować ogrzewania tradycyjne, jak i te alternatywne, czy energooszczędne.

Czy grzejniki elektryczne są energooszczędne?

Grzejnik elektrycznyOgrzewanie zazwyczaj dzieli się na wodne i na elektryczne. Jednym z przykładów ogrzewania elektrycznego są grzejniki elektryczne energooszczędne. Mogą one stanowić jedyne źródło ciepła, ale także mogą być dodatkowym źródłem ciepła. Podczas stosowania takich grzejników jako dodatkowego źródła ciepła można w bardzo szybki sposób podwyższyć temperaturę pomieszczenia. W taki sposób można w łatwy sposób nagrzać łazienkę lub pokój dziecięcy bez uruchamiania całej instalacji grzewczej. Grzejniki elektryczne są energooszczędne wtedy gdy dobierze się ich moc właściwie do rozmiaru pokoju, który mają ogrzać. Grzejniki elektryczne energooszczędne są dostępne w ciekawych kształtach, kolorach. Taki grzejnik może być dodatkowa dekoracją pokoju, do tego nadadzą mu indywidualny, ciekawy charakter. Zaletami grzejników elektrycznych są:

  • brak składowanych paliw,
  • brak popiołu,
  • niskie koszty instalacji i montażu
  • brak komina,
  • duża trwałość instalacji,
  • wysoka sprawność,
  • ekologiczność.

Alternatywny sposób ogrzewania grzejnikami kamiennymi

GrzejnikGrzejniki kamienne są grzejnikami elektrycznymi. Wykorzystują one zalety naturalne kamienia. Te grzejniki powodując powstanie mikroklimatu w pomieszczeniu, który jest przyjemny dla człowieka. Ogrzewanie grzejnikami kamiennymi nie wysusza znacząco powietrza i nie powoduje unoszenia się kurzu i pyłu w pomieszczeniu. Grzejniki kamienne i marmurowe ogrzewają powietrze poprzez promieniowanie. Ciepło wytwarzane przez płytę kamienną akumulują ściany oraz sprzęty dookoła niego. Pomieszczenie dzięki temu nie wychładza się za szybko, co powoduje zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Pomieszczenie wychładza się znacznie wolniej, jak w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Porównując inne systemy elektryczne z grzejnikami kamiennymi to są one znaczniej energooszczędne, nawet do 25%.

Montaż ogrzewania podłogowego podczas budowy domu w Łodzi

Ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne. Montaż ogrzewania wodnego jest znacznie droższy, ponieważ trzeba inwestować w kotły i większą ilość elementów instalacji. Jednak już koszty eksploatacji są niższe, jak w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego. Podczas budowy domu w Łodzi ogrzewanie podłogowe było montowane od razu. Takie rozwiązanie jest najlepsze ponieważ posadzki nie są jeszcze wylane. Gorzej jeśli ogrzewanie podłogowe ma się montować w gotowym już domu lub mieszkaniu. Wtedy bardzo często trzeba skuwać wylewkę w podłodze, a wysokość pomieszczenia znacząco się zmniejsza. Podczas budowy domu w Łodzi pierwszym etapem montażu ogrzewania połogowego było przygotowanie podłoża. Takie podłoże musi być równe, jeśli tak nie jest podczas użytkowania może dochodzić do pękania rur. Wzdłuż ścian ułożono izolację. Również na podłodze ułożono izolacje z wełny mineralnej lub styropianu, która ma zapowiedz uciekania ciepła w druga stronę. Na tej izolacji ułożono instalację grzewczą, a na nią specjalne płyty, które mają usprawnić pracę ogrzewania. Na płyty wylano się warstwę betony, na której można już było układać podłogę. W tym przypadku były to kafelki. Podczas doboru podłogi, ważne jest aby materiał, z którego jest wykonana nie był wrażliwy na wysoką temperaturę.
Pompy ciepła źródłem energii ogrzewania podłogowego.
Dla ogrzewania podłogowego najlepszym źródłem energii są pompy ciepła. Są one urządzeniami, które czerpią energię ze źródeł naturalnych, takich jak, powietrze woda czy gleba. Pompy ciepła przekazują ciepło z miejsc o niskiej temperaturze do miejsc z wyższą temperatura. Taki proces nie jest naturalnym kierunkiem przepływu ciepła. Kierunek przepływu ciepła w pompach jest uzyskiwany dzięki energii mechanicznej pozyskiwanej z zewnątrz.


Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach:


 

Słowem podsumowania:

Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. Można stosować tradycyjne metody takie jak centralne ogrzewanie, ale również można stawiać na ogrzewanie elektryczne, lub takie napędzane energooszczędnymi źródłami energii.