Dom z bali

Dom na łonie natury z dala od cywilizacji i konsekwencje takiego wyboru

„W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka ucieczki od zgiełku i tłoku zurbanizowanego miasta. W wyniku tego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu na wsi lub na odległych pozamiejskich ternach. Zwłaszcza dużym zainteresowaniem cieszą się domu budowane w otoczeniu lasu, gdzie w pobliżu nie ma nawet jednego sąsiada, jednak takie rozwiązanie ma zarówno wady jak i zalety.

Domy z zacisznym lasku – domy z bali

Dom z baliW ostatnich latach coraz bardziej widoczny jest trend, który zakłada powrót do natury. Ludzie coraz częściej decydują się na budowę domów poza terenami miejskimi, w zacisznych miejscach, w których zabudowy jeszcze nie ma lub, gdzie jest ona bardzo nieliczna. Pronaturalnośc objawia się nie tylko w tym, ze ludzie coraz chętniej opuszczają miasta, ale także widoczne jest to w obecnie stosowanych systemach budowlanych. Coraz więcej osób zamiast tradycyjnych domów murowanych decyduje się na budowę domów drewnianych. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Po pierwsze jest to rozwiązanie ekologiczne. Po drugie jest to stosunkowo szybka i tania metoda budowlana. Po przecie w takich domach panują specyficzne warunki mikroklimatyczne, które maja korzystny wpływ na stan zdrowia domowników. Jako ostatni powód można wymienić fakt, że ten rodzaj zabudowy wizualnie zdecydowanie bardziej pasuje do miejsc, które są zasiedlane. Dom z bala doskonale się prezentuje na tle małego lasku czy przy łące. Drewniane domy wykazuje także bardzo dobre parametry termoizolacyjne, co sprawia, że budynki te mają niskie zapotrzebowanie na ciepło, a dalej idąc są stosunkowo tanie w eksploatacji.

Dom na łonie natury i problem z podłączeniem mediów – panele słoneczne, studnia głębinowa

Bateria słonecznaDomu położone z dala od miasta jak wszystko maja swoje zalety i wady. W tym przypadku warto wspomnieć o utrudnieniach jakie wiążą się z wybudowaniem domu w dużej odległości od skupisk miejskich. Największy problem jest z dostępnością mediów. W takich domach zwykle nie ma możliwości podpięcia się do sieci, a co za tym idzie nie ma wody ani prądu. W tym przypadku zwykle okazuje się konieczne korzystanie niezależnych źródeł i samodzielne zaopatrywanie domu. W przypadku wody najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie studni głębinowej. Przed wybudowaniem jej należy jednak najpierw rozpoznać warunki gruntowo-wodne działki i na ich podstawie oszacować lokalizacje, głębokość i wydajność studni. Wybudowanie samej studni jest stosunkowo łatwe. Można ją albo wykopać albo wywiercić, wybór odpowiedniej metody w dużej mierze uzależniony jest od szacowanej głębokości studni. Do wydobywania wody ze studni i zaopatrywania domu w nią wykorzystywane są pompy. Można wymienić dwa rodzaje:

  • pompa samozasysające do 7 metrów głębokości
  • pompa głębinowa powyżej 8 metrów głębokości

KanalizacjaPompa uruchamia się w momencie kiedy w domu zostaje odkręcona woda i pracuje do momentu w którym nie osiągnie konkretnego ciśnienia. Drugi problem stanowi zapotrzebowanie domu na prąd, jako, że nie ma możliwości podpięcia się do ogólnej sieci, trzeba znaleźć innego źródło pozyskiwania go. W tym celu stosuje się instalacje solarne składające się z paneli słonecznych i konwertorów, dzięki którym energia słoneczna jest kumulowana i przetwarzana w energię elektryczną i przesyłana do gospodarstwa domowego.

Kanalizacja w domu za miastem

W domach mieszkalnych znajdującej się w dużym oddaleniu od terenów mieszkalnych ni ma także możliwości podłączenia się do zbiorczej kanalizacji. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazuje się zwykle budowa szamba na terenie przydomowym, do którego odprowadzane są wszystkie nieczystości z domu. Budowa samego szamba nie jest trudna, a znajdować się ono może w dowolnym miejscu na działce, jedynym uciążliwym elementem może okazać się konieczność regularnego opróżniania go.


 Więcej informacji na stronach:


 Kilka słów na zakończenie:

Budowa domu na łonie natury to dobry sposób na ucieczkę od hałaśliwego miejskiego życia, jednak decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, że wiążą się z nim pewne utrudnienia. Konieczność samodzielnego zaopatrywania domu w podstawowe media dla wielu osób może być dość przerażająca, dlatego lepiej zawczasu mieć świadomość tego o co będzie trzeba zatroszczyć się we własnym zakresie.”