księgowość

Ekologiczne czy ekonomiczne? – oświetlenie nowoczesnego domu

Cechą charakterystyczną naszych czasów jest to, że zwłaszcza tereny miejskie są mocno przeludnione, co za tym idzie wolna przestrzeń, którą można zagospodarować jest bardzo ceniona. Dlatego coraz więcej się mówi o tym, by planować rozsądnie i dostępne tereny możliwie jak najlepiej wykorzystywać. Wszystko to sprawia, że działki budowlane przeznaczone pod budowę są coraz to węższe, tak by było możliwe wybudowanie jak największej ilości budynków, a co za tym idzie – by wolna przestrzeń została wykorzystana jak najefektywniej.

Nowoczesne domy na wąską działkę – dobre wykorzystanie małej przestrzeni

nowoczesne domy na wąską działkęFakt, że teren jaki obecnie, zwłaszcza w ośrodkach miejskich, można zakupić jest coraz mniejszy, zmusza ludzi do zmiany sposobu budowania i rezygnowania z pewnych rozwiązań, co za tym idzie często się okazuje, że przez to jak wygląda działka, zmuszeni jesteśmy budować domy mniej praktyczne i mniej odpowiadające naszym potrzebom niż byśmy mogli sobie tego życzyć. Oczywiście, jako że wolne tereny kurczą się i to w zastraszającym tempie, wymóg ten jest konieczny i niewiele da się z tym tak naprawdę zrobić, jednak czy rzeczywiście jest tak, że wąska działka oznacza, że budowany na niej dom musi być mniej funkcjonalny? Jak to zawsze bywa, człowiek dostosowuje się do wszystkiego, tak jest i w tym przypadku, wychodząc naprzeciwko potrzebom klientów projektanci domów stworzyli nowe rozwiązanie – tak zwany dom na wąską działkę. Domy te zaprojektowane zostały w taki sposób, by jak najefektywniej wykorzystywać potencjał inwestycyjny wąskiej działki, a co za tym idzie, by dom na niej budowany był jak najbardziej funkcjonalny. Co cechuje ten rodzaj zabudowy? Wąskie domy to domy:

  • prosta konstrukcja
  • maksymalna szerokość do 16m
  • podpiwniczenie
  • praktycznie rozplanowane wnętrze

To, że są to domy zaprojektowane specjalnie na potrzeby małych działek nie oznacza wcale, że wszystkie takie domy muszą wyglądać tak samo. Wręcz przeciwnie, wśród tego rodzaju projektów można znaleźć projekty domów parterowych, piętrowych, domów z poddaszem, a co za tym idzie projekty te oferują dużą różnorodność, dzięki czemu każdy możne znaleźć to czego szuka. Tym co szczególnie wyróżnia ten rodzaj projektów jest to, ze domy wybudowane zgodnie z takim projektami pomimo ograniczeń przestrzennych są niezwykle praktyczne i wygodne oraz znajdują się w nich wszystkie potrzebne pomieszczenia, które są niezwykle pomysłowo rozplanowane, dodatkowo domy te są zawsze też bardzo dobrze doświetlone, co sprzyja komfortowi mieszkania.

Oświetlenie domu na wąskiej działce – taśma led 12V i baterie słoneczne

panele słoneczneWspomniane już zostało, że tego typu zabudowa wyróżnia się tym, że jest zwykle bardzo dobrze oświetlona. Oświetlenie domu może być dwojakie: albo ekonomiczne, czyli takie, które znacząco będzie wpływać na to ile za prąd przyjdzie nam zapłacić, albo nowoczesne, czyli takie które będzie się ciekawie prezentować w domu. Co zatem wybrać, mniejsze rachunki, czy ciekawe i stylowe wnętrze? Trudno powiedzieć – to zależy co i dla kogo jest ważniejsze. Okazuje się jednak, że rozwiązania te da się połączyć. Otóż oświetlenie w domu rzeczywiście może być nowoczesne, to znaczy że możemy zdecydować się na wszelkiego rodzaju dodatkowe formy oświetlenia jak kinkiety, taśmy led itd., czyli wszystkie te elementy, które generują dodatkowe światło i często pełnią funkcję ozdobną. Ktoś może w tym momencie zwątpić i zapytać jakim sposobem ma to wpłynąć na obniżenie rachunków. Otóż rzeczywiście to rozwiązanie rachunków nie zmniejsza, ale ich pobór prądu też aż taki duży nie jest, a jeśli połączyć to z rozwiązaniami z zakresu zielonej energii, czyli fotowoltaiki, okaże się, że na prądzie będziemy mogli sporo zaoszczędzić nawet z tymi dodatkami. Panele solarne w Polsce stają się z każdym rokiem coraz popularniejsze, głównie z racji tego, że ceny prądu sieciowego stale rosną, a Polacy szukają oszczędności i sposobu na uniezależnienie się od ogólnokrajowego dostawcy. Rozwiązaniem tym zwykle okazuje się właśnie instalacja solarna. Panele zamontowane na dachu domu od południowej strony, jeśli odpowiednio wyliczy się ich powierzchnię na podstawie tego, jakie zapotrzebowanie na prąd ma dany dom, nawet jeśli nie pozwolą zaspokoić w stu procentach zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, to i tak w realny sposób obniżą rachunki.


Źródła:


Podsumowując:

oprawy sufitowe led

Ograniczenia przestrzenne, jeśli chodzi o budowę jednorodzinnego domu w dzisiejszych czasach nie muszą być wcale niczym strasznym, wystarczy jedynie znaleźć odpowiedni projekt, dzięki któremu będziemy mogli w sposób praktyczny zagospodarować naszą działkę. Podobnie zresztą jest ze wszystkimi elementami, w obecnych czasach nie musimy praktycznie rezygnować z niczego, wystarczy tylko znaleźć odpowiednie rozwiązanie.