Reorganizacja ogrodu przydomowego

Ogrody domowe wymagają stałej pracy, te mocno zaniedbane często wymagają już kompletnej reorganizacji. Wówczas można wymienić zniszczone ścieżki, zmienić rozłożenie roślinności oraz usunąć tą, która nie stanowi już jego ozdoby. Od czego należy zacząć przy przebudowywaniu ogrodu i o czym pamiętać, by po zakończeniu prac przydomowy teren zielony był wizytówką naszego domu i idealnym miejscem do wypoczynku?

Pomysł na ogród – projektowanie terenów zielonych

projektowanie terenów zielonychPrace ogrodowe jak wszystkie trzeba zacząć od przygotowania odpowiedniego projektu, na podstawie którego będą wykonywane wszystkie prace. W tym planie powinny być uwzględnione takie elementy jak:

  • wyznaczenie konkretnych stref użytkowych (podjazd, warzywnik, plac zabaw dla dzieci)
  • rozkład ścieżek ogrodowych
  • rodzaj nawierzchni zastosowanej do aranżacja ogrodu
  • rodzaj i rozmieszczenie roślinności
  • dodatkowe elementy (fontanny, oczka wodne, altany)
  • rozmieszczenie mebli ogrodowych

Elementy te konieczne są w każdym projekcie ogrodu. Projektując własny teren zielony należy także pamiętać, że musi on współgrać z potrzebami domowników oraz że pasować do otaczającego działkę krajobrazu, dodatkowo wymagana jest jego zgodność z lokalnymi planami dotyczącymi zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem prawa budowlanego. Po zakończeniu przygotowywania projektu, który spełnia wszystkie z powyższych wymogów można przejść do realizacji.

Prace ziemne i kładzenie nawierzchni w ogrodzie – kostka brukowa, płyty betonowe

płyty betonoweWszystkie prace ogrodowe mające na celu renowację terenu rozpoczynają się od przeprowadzenia pracy ziemnych. Zwykle konieczne jest usunięcie starej, niepotrzebnej roślinności, wyrównanie terenu oraz wykopanie określonych dołów pod stawki i oczka wodne. W przypadku dużych ogrodów często niezbędne okazuje się wynajęcie sprzętu ciężkiego, który usprawni tego typu prace. Przygotowanie terenu pozwala przejść do kolejnego etapu jakim jest zagospodarowanie go. W zakres tych prac wchodzą takie działania jak obsiewanie terenów trawą, sadzenie krzewów, kwiatów i iglaków oraz prace budowlane związane z budową altan czy stawów. Ilość prac wykonanych na tym etapie zależne jest od samego projektu i tego co on uwzględnia. Na równi z tymi pracami lub po ich zakończeniu kładzione są także odpowiednie do aranżacji ogrodu nawierzchnie. W skład tego typu działań wchodzi wylewanie czy też kładzenie nawierzchni na podjazd, miejsce parkingowe, a także ścieżki ogrodowe. W przypadku utwardzania powierzchni użytkowej, zwykle wylewa się ją za pomocą betonu. Ścieżki ogrodowe wykonywane są za pomocą różnych materiałów. Może to być kostka brukowa, kamień czy nawet płyty betonowe, wybór konkretnego materiału określa projekt, jednak zawsze musi on być spójny z całokształtem aranżacji.

Piękne ogrody – jak ozdobić?

płytki tarasoweO pięknie danego ogrodu świadczy nie tylko jego ciekawa aranżacja, ale także dodatki, które zostały w nim zastosowane. Najważniejszą role odgrywają tutaj meble ogrodowe. Powinny one stylistycznie pasować do klimatu ogrodu, ale także jako element użytkowy muszą one być wygodne i funkcjonalne. Ciekawym rozwiązaniem, które doskonale spełnia te kryteria są meble betonowe. Wykonane z betonu architektonicznego mają bardzo ciekawy wygląd oraz posiadają one zalety wszystkich produktów wykonanych z tego materiału, mianowicie są one niezwykle trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych co sprawia, że doskonale nadają się do całorocznego użytku. W skład ogrodowych mebli wykonanych z betonu zwykle wchodzą ławki, często również te wolnostojące, rozlokowane w różnych miejscach ogrodu oraz stół. Jest to jedynie jedno z możliwych rozwiązań, jeśli chodzi o meble, jednak jest ono bardzo praktyczne i dość słabo rozpowszechnione, dlatego warto o nim wspomnieć.


Więcej inspiracji:


Podsumowując:

Odnowa przydomowego ogrodu stwarza niezwykłe możliwości do stworzenia zupełnie nowego i niezwykłego terenu zielonego. Zabierając się za tego typu prace warto przemyśleć różne rozwiązania, nawet te mniej konwencjonalne, ponieważ zestawiając ze sobą różne elementy można otrzymać bardzo ciekawe efekty wizualne.