auto detailing

Wizualny tuning samochodu od środka i z zewnątrz, czyli pokrowce, dywaniki samochodowe oraz oklejanie samochodu

Obecnie coraz częściej słyszy się o auto detailingu, który oznacza nic innego jak szczegółowe dbanie o własne auto. W zakresie tego pojęcia mieści się zarówno konserwacja części jak i czyszczenie, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Troska o własne auto jest jak najbardziej wskazana z racji tego, że pozwala na długie i bezawaryjne użytkowanie. Co w takim razie należy zrobić, aby cieszyć się nienagannym stanem samochodu?

Oklejanie samochodów – sposób na błyskawiczną zmianę wizerunku

oklejanie samochodówOklejanie samochodów zyskuje coraz większą popularność. Rosnąca liczba kolorów, możliwość wyboru faktury folii i cena niższa niż tradycyjne lakierowanie sprawiają, że do folii przekonuje się coraz większa liczba użytkowników. Obecnie dostępne są folie:

 • błyszczące
 • matowe
 • satynowe chromowe
 • o strukturze carbonu
 • z innymi efektami wizualnymi, na przykład folie w paski, cętki, ze wzorem plastra miodu lub krokodylej skóry.

Warto podkreślić, że folia nie niszczy oryginalnego koloru lakieru – po jej zdjęciu będzie wyglądał jak nowy, a dodatkowo folia chroni karoserię przed uszkodzeniami. Jeśli nastąpi konieczność wymiany jakiegoś elementu karoserii, można go okleić na nowo. Nie będzie odróżniał się od pozostałych. Oklejanie samochodów znajduje zastosowanie jako element tuningu wizualnego, forma ochrony lakieru oraz sposób na ujednolicenie kolorów pojazdów należących do jednej firmy.

Folia one way vision – wygodny sposób na reklamę

Folia one way vision jest rodzajem folii, która dzięki perforacji redukuje dostęp światła oraz stanowi znakomitą powierzchnię reklamową, nie ograniczając przy tym widoczności od wewnątrz. Używa się jej na szklanych fasadach budynków, drzwiach, oknach, szybach wystawowych oraz na szybach samochodów. Chociaż wykorzystuje się ją głównie dla reklam, folia one way vision może zostać potraktowana jako element ozdobny, stanowiący spójną całość z otoczeniem, a przy tym chroniący przed niepowołanym wzrokiem z zewnątrz. W przypadku samochodów może stanowić nie tylko sposób na mobilną reklamę, ale również stać się oryginalnym i niedrogim elementem tuningu wizualnego auta.

Pokrowce samochodowe – dla ochrony i lepszego wyglądu

dywaniki samochodoweZewnętrzne pokrowce samochodowe służą do ochrony auta przed kurzem i warunkami atmosferycznymi, na przykład przed gradem, a dodatkowo zimą pozwalają zaoszczędzić czas, który należałoby poświęcić na mozolne skrobanie oblodzonych szyb. Jest to dobre rozwiązanie dla osób nie posiadających garażu i często podróżujących, ponieważ pokrowce pomagają zadbać o dobry wygląd pojazdu. Pokrowce na siedzenia pomagają chronić fotele przed uszkodzeniami i zabrudzeniem oraz pozwalają na zmianę charakteru wnętrza. Modele uniwersalne są tańsze od produkowanych z myślą o konkretnych samochodach, jednak niższa cena może przekładać się na kłopoty z niedopasowaniem pokrowca do fotela. Ogromna ilość kolorów i materiałów pozwala na szybką zmianę wyglądu, dostępne są pokrowce:

 • materiałowe
 • skórzane
 • pikowane
 • haftowane

Dywaniki samochodowe – kolejny ważny element wyglądu samochodu

Dywaniki samochodowe stanowią jeden z głównych elementów chroniących wnętrze pojazdu przed zabrudzeniem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wsiadamy do pojazdu w butach mokrych i brudnych od błota lub śniegu. Dywaniki są łatwe w wyjmowaniu i czyszczeniu, a sposób i materiał, z którego je wykonano, ma wpływ na wygląd wnętrza. Dywaniki można podzielić na:

 • gumowe
 • kauczukowe
 • welurowe

Dywaniki gumowe są najpopularniejsze i bardzo łatwe w czyszczeniu, a nowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że w pojeździe nie czuć zapachu gumy. Podobne do nich, ale trwalsze i zupełnie wolne od zapachów są dywaniki kauczukowe. Z kolei dywaniki welurowe posiadają większą wartość estetyczną i wybierane są częściej przez osoby, którym zależy na zadbanym i dopieszczonym w każdym calu wyglądzie auta, są jednak trudniejsze w czyszczeniu niż dywaniki z innych materiałów.

Ramki na tablice rejestracyjne dodają indywidualnego charakteru

ramka tablicy rejestracyjnejRamki na tablice rejestracyjne stanowią typowy element reklamowy, umieszczany zwykle przez dealerów samochodowych i inne firmy, które poszukują nowych sposobów na reklamę. Ramki mogą mieć jednak zupełnie inny charakter – dostępne są na przykład wzory z krótkimi, żartobliwymi informacjami („Jeśli możesz to przeczytać to znaczy, że jesteś za blisko!”). Szeroki wybór czcionek i kolorów pozwala na nadanie ramce unikalnego charakteru, dzięki czemu może stanowić nie tylko reklamę, ale także ozdobę samochodu, jeśli wzór i jego kolorystyka będą współgrały z całym wyglądem samochodu. Nawet taki detal może być interesujący dla pasjonatów, którym zależy na szczegółach i tuningu wizualnym ich pojazdu.


Źródła:


Podsumowując:

Troska o wygląd oraz chęć chronienia samochodu przed uszkodzeniami nie muszą się wzajemnie wykluczać. Szeroki wybór metod tuningu wizualnego pozwala na nadanie autu unikalnego charakteru, a przy tym mogą one okazać się pomocne, chroniąc karoserię, fotele i wnętrze samochodu.