lampy led down light

Instalacje przemysłowe, czyli oświetlenie i fotowoltaika dla firm

Komfort miejsca pracy ma ogromne znaczenie zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Wysoki standard zapewnia bezpieczeństwo, podnosi motywację i chęć do pracy. Mało kto jednak pamięta, że przede wszystkim na komfort w firmie przekłada się szereg rozwiązań technologicznych a szczególnie instalacji przemysłowych tak podstawowych jak instalacje elektryczne.

Instalacja elektryczna – oświetlenie przemysłowe, lampy LED

lampy przemysłoweInstalacja elektryczna położona we właściwy sposób na terenie przedsiębiorstwa dostarcza prąd, który pozwala na uruchomienie różnego rodzaju maszyn, linii produkcyjnych, a także oświetlenie stanowisk pracy. Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia w dużych halach i na indywidualnych stanowiskach pracy są lampy LED. Cechują się one wysoką energooszczędnością, co pozwala ograniczyć koszty związane z opłatami za prąd w przedsiębiorstwie. Do tego przemysłowe lampy led cechują się tym, że emitują światło o dużym natężeniu w bardzo szerokim zasięgu, co sprawia, że doskonale oświetlają nawet przestrzeń dużej hali magazynowej. Tym co sprawia, że oświetlenie ledowe to najlepszy rodzaj oświetlenia przemysłowego, jest fakt, że tego typu żarówki cechują się bardzo długa żywotnością, szacowaną nawet na około 50 tysięcy godzin, co w przeliczeniu daje kilka lat pracy. W oświetleniu przemysłowym istotny jest nie tylko rodzaj stosowanych w nim żarówek, ale także to jakie zamieszcza się osłony na lampach. Wiadomo, że lampy stosowane w przemyśle narażone są na działanie różnego rodzaju czynników. Wyróżnić tu można kilka rodzai opraw, charakteryzujących się odpornością na konkretny czynnik szkodliwy:

  • oprawy do wysokich i niskich temperatur
  • oprawy antywibracyjne
  • oprawy samoczyszczące
  • oprawy hermetyczne
  • oprawy przeciwwybuchowe

Dobór odpowiedniego oświetlenia i formy zabezpieczenia go, mając na uwadze specyfikę warunków pracy danej firmy, ma duże znaczenie. Po pierwsze dla samego pracownika, jego komfortu i bezpieczeństwa, po drugie dla pracodawcy, który wybierając mądrze może znacząco zmniejszyć wydatki związane z elektryką i energią.

Fotowoltaika dla firm – elektrownia słoneczna

fotowoltaikaFirmy poszukują oszczędności, gdzie się tylko da. Nikogo to nie dziwi, skoro ceny podstawowych mediów jak prąd czy woda stale rosną. Coraz więcej przedsiębiorstw stara się uniezależnić od ogólnopolskich dostawców i zaoszczędzić na rachunkach. Dość niekonwencjonalnym rozwiązaniem w Polsce jest zakładanie własnych elektrowni, najczęściej słonecznych, które zaopatrują przedsiębiorstwo w darmową i ekologiczną energię. Do budowy takiej elektrowni wykorzystywane są moduły fotowoltaiczne, czyli powszechnie znane baterie słoneczne. Prąd pobierany z energii słonecznej oddawany jest do sieci energetycznej przez inwertery. W Polsce funkcjonuje coraz więcej firm zajmujących się budową tego rodzaju instalacji zarówno na zlecenie firm, jak i osób prywatnych. Tego rodzaju specjaliści przygotują projekt pozwalający na wybudowanie elektrowni w taki sposób i w takim miejscu, by jej praca była jak najwydajniejsza. Koszt tego rodzaju inwestycji zwraca się po około 5-6 latach, uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, dodatkowo firmy, które zdecydowały się na wdrożenie takiego rozwiązania mogą uzyskać tak zwane zielone certyfikaty. Zielone certyfikaty to dokumenty potwierdzające wkład w zieloną energię. Obecnie posiadają one dużą wartość i można je sprzedawać, co za tym idzie inwestycja firmy w elektrownie elektryczną to nie tylko realna oszczędność,ale także możliwość powiększenia wpływów firmy.


Więcej informacji na temat ekonomicznego zarządzania przedsiębiorstwem:


Podsumowując:

oprawa oświetleniowa ledNa sprawne działanie każdej firmy przekłada się wiele elementów, każdy najdrobniejszy szczegół ma znaczenie. Dlatego chcąc usprawnić działanie firmy, zwiększyć jej zyski i zmniejszyć wydatki warto brać pod uwagę nowe, często nieszablonowe rozwiązania, które w perspektywie czasu okazują się bardziej ekonomiczne i pozytywnie wpływają na wizerunek firmy jak i komfort pracy osób w niej zatrudnionych. Nie wiele jest obecnie przedsiębiorstw, które stać na to by nie były nowoczesne, ponieważ nowoczesność w dużej mierze teraz wiąże się z oszczędnością, dlatego warto w nią inwestować.