blaty kuchenne warszawa

Szkło do kuchni czy kamień, a może połączenie?

O nowoczesności i charakterze wnętrza obecnie często decydują nie tyle zastosowane w nim meble i rozwiązania aranżacyjne, co materiał zastosowany do jego wykończenia. To niebagatelne połączenie różnego rodzaju tworzyw daje niepowtarzalne efekty wizualne, które tworzą nowoczesne i niepowtarzalne wnętrze. Co zestawić ze sobą by mieć elegancką i nowomodną kuchnię?

Fronty kuchenne a blat – blat kamienny i front o wysokim połysku

blaty kuchenneObecnie modne są nie tylko kontrastowe zestawienia, ale także łączenie ze sobą różnorodnych materiałów. Jednym z lepiej prezentujących się duetów, a co za tym idzie i częściej wybieranym, jest zestawienie ze sobą szafek o jednolitej kolorystyce z wysokim połyskiem z ciężkim kamiennym blatem. Szafki wybierane pod ten rodzaj zabudowy zwykle są w bardzo minimalistycznej stylistyce, często nie podsiadają one nawet mocowanych rączek, a jedynie specjalne wgłębienia u góry frontu. Ma to na celu podkreślenie prostoty i nowoczesności tego rodzaju zabudowy. Najpopularniejszym kolorem przy tego rodzaju meblach jest biel, jednak równie ciekawie prezentują się aranżacje z czerwonymi szafkami, a nawet i mniej konwencjonalne rozwiązania takie jak lazurowy błękit. Do rodzaju wybranych frontów dostosowuje się kolorystykę blatu. Kamienne blaty przy swoim nieco topornym i ciężkim wyglądzie mającym w sobie coś z klasyki i dystyngowanej elegancji, doskonale przełamują minimalistyczny styl szafek, stwarzając ciekawą aranżację. Najpowszechniej wykorzystywane kamienie do produkcji blatów to granity i marmur. Dobierając kolor kamienia należy się kierować kolorem frontów kuchennych. Z białymi szafkami doskonale komponują się czarne marmurowe blaty, podobnie w przypadku czerwonej zabudowy, z niebieską natomiast dobrze prezentuje się szary, granitowy blat.

Szkło i kamień w kuchni – blaty kuchenne i szklane panele

fronty kuchenneNowoczesna kuchnia to zestawienie materiałów cechujących się różną grubością, fakturą i wyglądem. Materiałów, które na pierwszy rzut oka mogłyby się wcale nie komponować. Dobrze zestawione, pozwalają jednak na stworzenie niesamowitej aranżacji. Połączenie szafek i blatu, to jedno z typowych zestawień. Drugim, dobrze znanym, jest dobór kafelek do szafek lub blatu. Obecnie jednak kafelki mało pasują do minimalistycznego i dość surowego wnętrza nowoczesnej kuchni, dlatego ustępują miejsca szklanym panelom. Zestawienie kamienia wykorzystywanego do produkcji blatów i szkła już samo w sobie daje niepowtarzalny efekt, jednak nie to jest największą zaletą wyboru szklanych paneli zamiast tradycyjnych kafli ściennych. Szkło jest materiałem podatnym na druk, co za tym idzie można nanieść na nie dowolną grafikę. Rozwiązanie to ożywia i ubarwia dość minimalistycznie urządzoną przestrzeń kuchenną. Dodatkowymi atutami tego rozwiązania są:

  • uniwersalność (można je zastosować w każdej kuchni)
  • sterylność (łatwość w czyszczeniu, gładka powierzchnia uniemożliwia rozwój drobnoustrojów)
  • wysoka trwałość (szkło hartowane jest odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoci oraz czynników mechanicznych)
  • dopasowanie (panele szklane można zamówić w dowolnym rozmiarze

szkło do kuchniSzkło wysokiej jakości to wdzięczny materiał, cechujący się bardzo dobrymi parametrami, dlatego jest lepszym rozwiązaniem w nowoczesnej kuchni, nie tylko lepiej do niej pasuje, ale także lepiej spełnia swoje zadanie, jakim jest ochrona ścian. Wybierając szklane panele czy też grafikę jaka ma zostać na nich zamieszczona należy wziąć pod uwagę kolorystykę i elementy dekoracyjne całej kuchni. Jeśli sama przestrzeń kuchenna jest mocno stosowana, wówczas grafika na panelach może być bardziej awangardowa i większa, jeżeli natomiast kuchnia jest mocno kontrastowa wówczas lepiej wybrać bardziej neutralne zestawienie, które zespoli wszystkie elementy.


Więcej informacji o materiałach stosowanych we wnętrzach:


Reasumując temat kuchni:

Połączenia pozornie niepasujących do siebie elementów czy materiałów bardzo często dają naprawdę ciekawe rezultaty, tak jest również przy zestawieniu szkła z kamieniem, już sama ich faktura daje ciekawy efekt wizualny i doskonale się wzajemnie przełamuje. Pamiętajmy jednak, że tego typu aranżacje zawsze niosą za sobą pewne ryzyko. Źle zestawione mogą dość marnie się prezentować, dlatego tego rodzaju projekty przygotowujmy z dużą dbałością, zastanawiając się dobrze nad każdym elementem.