lampy podłogowe

Salon w stylu klasycznym, czyli co łączy kominki i żyrandole

Klasyka nigdy nie wychodzi z mody i zawsze się sprawdza. Dlatego jest to jedno z lepszych rozwiązań jeśli chodzi o aranżacje wnętrza. Pomieszczenia urządzone w tym stylu zawsze prezentują się bardzo elegancko i gustownie. Klasyczne wykończenie, to zarówno dobór odpowiedniej kolorystki jak i mebli, a także oświetlenia. Co zatem wybrać urządzając salon w stylu klasycznym?

Klasyczna aranżacja wnętrz

aranżacja wnętrzStyl klasyczny uznaje się za jedno z lepszych i bezpieczniejszych rozwiązań jeśli chodzi o aranżacje wnętrz. Nie wszyscy jednak wiedzą czym on się charakteryzuje. Rozwiązania stosowane w tym nurcie są przede wszystkim ponadczasowe, eleganckie i w żadnym wypadku nie poddają się one wpływom współczesnej, chwilowej mody. Cechą charakterystyczną stylu klasycznego jest wszechobecna symetria i wytworność. Wrażenie to osiąga się za pomocą doboru odpowiednich materiałów takich jak, żakardowa tapicerka, skórzane pikowane odbicia oraz ciemną kolorystykę mebli. Istotnymi elementami są także podłogi, oświetlenie oraz odpowiednio dobrane detale. Wykończenia zazwyczaj są metalowe – w odcieniach złota lub mosiądzu. Ściany w stonowanej kolorystyce:

  • szarość,
  • beż,
  • jasna zieleń
  • granat

Ozdobione obrazami, zazwyczaj przedstawiającymi sielankowe sceny, w kunsztownych drewnianych ramach. Całe wnętrze musi być urządzone ze smakiem i liczy się każdy detal, ponieważ styl klasyczny jest synonimem luksusu i elegancji.

Istota oświetlenia – żyrandole klasyczne i lampy podłogowe

żyrandole klasyczneNa nastrój panujący w pomieszczeniu, a także jego wygląd, ogromny wpływ ma oświetlenie. Urządzając przestrzeń w stylu klasycznym trzeba bardzo uważać przy wyborze lamp, ponieważ mają one za zadanie nie tylko we właściwy sposób oświetlać pokój, ale także muszą wpasować się w jego wystrój. Dobrym rozwiązaniem są żyrandole klasyczne. Jak sama nazwa już wskazuje, ich wygląd stylizowany jest na lampy z minionych epok, więc idealnie wpasuje się w przestrzeń klasycznego salonu. Przy wyborze klasycznego żyrandola pamiętajmy, aby jego design dopasować do innych detali znajdujących się w pomieszczeniu. Mogą one być wykonane z metali jak mosiądz, pozłacane i z kutego żelaza albo kryształowe. Lampy wiszące jednak rzadko kiedy są jedynym rodzajem oświetlenia montowanego w aranżowanych pomieszczeniach. W dzisiejszych czasach zazwyczaj stosuje się także lampy podłogowe. Ich wybór i dostosowanie do klasycznego stylu może być nieco trudniejsze, ponieważ nie ma aż tak wiele lamp stojących stylizowanych na styl dawnych epok, a dodatkowo musi ona być dopasowana do żyrandola. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie obu rodzai oświetlenia wykonanych z mosiądzu. Lampy wykonane z tego materiału prezentują się bardzo ciekawie,a sparowanie ich nie powinno nastręczać zbyt wielkich trudności.

Nastrojowy kominek w klasycznym wnętrzu – obudowy kominkowe

obudowy kominkoweSalon z kominkiem posiada niezwykły klimat i atmosferę. Dobór odpowiedniego kominka do stylu panującego w pomieszczeniu jest bardzo istotnym elementem, jeśli chodzi ostateczne nadanie charakteru aranżowanej przestrzeni. Kominek posiadający ciekawą stylistykę jest nie tylko wyznacznikiem prestiżu, ale także ozdobą każdego salonu. Obudowa kominka przeznaczonego do pomieszczenia w stylu klasycznym, również powinna być zachowana w stylu klasycznym. Oznacza to, że najczęściej jest ona wykonana z kamienia, głównie z marmuru. Obudowy tego rodzaju prezentują się bardzo elegancko, a ich oferta dostępna w różnej kolorystyce, co pozwala na dostosowanie ich do każdego salonu urządzonego w stylu klasycznym. Dodają one wnętrzu barokowego, renesansowego lub dekadenckiego charakteru, co idealnie komponuje się z założeniami tego nurtu.


Więcej porad w temacie aranżacji:


Podsumowując:

Urządzając salon w stylu klasycznym należy dobrze wszystko zaplanować. O tym czy uda nam się osiągnąć zamierzony efekt zadecydują detale. W tego rodzaju przestrzeni wszystko musi do siebie pasować, każdy choćby najmniejszy element będzie miał znaczenie dla całościowego efektu przestrzennego. W klasycznym salonie dominują ciężkie, szlachetne metale, barokowa kolorystyka oraz materiały najwyższej jakości.