oprogramowanie do sklepu

Czy do kasy fiskalnej w sklepie potrzebujemy oprogramowania?

Obecnie każda działalność, której dochody przekroczą pewien pułap wyznaczony przez Ministerstwo Finansów, zobowiązana jest do rejestrowania swoich dochodów za pomocą kasy fiskalnej. Wiadome jest, że każda branża jest inna i rejestracja jej wpływów wymaga dostosowania i doboru odpowiednich oprogramowań do własnej specyfiki.

Udokumentowana sprzedaż – kasa fiskalna

kasy fiskalneW Polsce od kilku lat rejestrowanie wpływów za pomocą kasy fiskalnej jest obowiązkiem. W gruncie rzeczy jest to urządzenie elektroniczne przeznaczone do rejestracji obrotów oraz należności wysokości podatku ze sprzedaży detalicznej. W Polsce kasy fiskalne są wyposażone w pamięć fiskalną, o właściwościach OPT, która jest oznaczona unikalnym numerem. Na zakończenie każdego dnia użytkownik ma obowiązek wykonać tak zwany raport dobowy fiskalny. W takim raporcie zostaje zapisana kwota całodziennego utargu z uwzględnieniem kwoty netto i podatku w przeliczeniu na odpowiednie stawki VAT. Informacje te są zapisane w sposób trwały i nie podlegają zmianie, a co za tym idzie, stanowią podstawę do rozliczenia podatkowego. Dostępne na rynku kasy mają bardzo różnorodną specyfikację, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w dowolnej branży. Ogólnie kasy możemy podzielić na dwa rodzaje

 • kasy ERC
 • kasy POS

Kasy ERC są prostsze w obsłudze, jednak mają one zdecydowanie mniej możliwości, natomiast kasy POS to praktycznie małe komputery, które można dowolnie programować i dostosowywać do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniej kasy należy dostosować do potrzeb prowadzonej przez siebie działalności. Większe firmy zdecydowanie będą potrzebować rozwiązań POS, ponieważ pozwalają one nie tylko na rejestrowanie przychodów, ale także na przechowywanie informacji magazynowych, co usprawnia funkcjonowanie firmy.

Wielofunkcyjne kasy POS – oprogramowanie do sklepu

oprogramowanie dla firmKasy typy POS są to elektroniczne systemy sprzedaży. Konkretniej mówiąc można by powiedzieć, że są to komputery zaopatrzone w wyświetlacz lub monitor, klawiaturę, czytnik kodów kreskowych, wyświetlacz dla klienta, czytnik kart magnetycznych oraz drukarkę fiskalną. To, co decyduje zatem o specyfice ich działania, to odpowiednie oprogramowanie, które realizuje funkcje sprzedaży i obsługuje urządzenia zewnętrzne czyli czytnik i drukarkę fiskalną. Znalezienie właściwego oprogramowania do tego typu kasy nie powinno być trudne. Wybrać możemy dowolny program kasowy typu POS. Należy jedynie pamiętać, że przy jego wyborze musimy uwzględnić system komputera, ponieważ aby program kasowy działał poprawnie muszą one być kompatybilne. Do możliwości takiego programu zwykle należą:

 • obsługa ekranów dotykowych i klawiatur programowalnych
 • obsługa rabatów,
 • obsługa kart lojalnościowych i kart płatniczych
 • rozliczenia kasjera z różnych form płatności
 • rozliczenie kasjera z gotówki w dowolnej ilości walut
 • obsługa kodów ważonych
 • rozbudowana konfiguracja uprawnień dla personelu
 • możliwość otwarcia równocześnie kilku paragonów
 • rozbudowana konfiguracja programu z zakładkami dostosowanymi do potrzeb branży
 • nieprzerwana praca nawet przy utracie połączenia z serwerem bazodanowym
 • wystawianie faktur do paragonów

Ilość funkcji sprawia, że tego rodzaju oprogramowania nadają się niemal do każdej branży i z powodzeniem spełniają swoje zadanie.

Specjalistyczna grupa programów – sklep internetowy

sklep internetowyW dzisiejszych czasach bardzo powszechne stało się prowadzenie sklepów internetowych. Do ich prowadzenia i obsługi istnieją specjalne programy. Wyróżnić można dwa rodzaje tego typu oprogramowania. Oprogramowania bezpłatne, czyli takie które można w dowolnym momencie jako gotowe rozwiązania pobrać z internetu oraz tak zwane programy dedykowane, które są tworzone od podstaw dla naszej firmy. Bezpłatne programy to dobre rozwiązanie dla osób dopiero rozpoczynających swoją działalność, można do nich dokupić dodatkowe moduły oraz profesjonalny szablon, co pozwoli je dostosować do specyfiki każdego sklepu. Programy płatne są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, lepiej dostosowane do wymagań i specyfiki konkretnego sklepu, dlatego dla istniejących już firm, albo osób mających doświadczenie w handlu internetowym, są one zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.


Więcej informacji:


Podsumowując:

Oprogramowanie czy to kasy fiskalnej, czy sklepu internetowego jest kluczowym elementem działania każdego sklepu, usprawniając jego pracę. Wybór właściwego programu odpowiadającego specyfice konkretnej firmy jest niezwykle istotne dla jej poprawnego funkcjonowania.