Pokój dla dziecka, czyli meble, zabawki i gry

Dziecko jest oczkiem w głowie każdego rodzica, więc zawsze starają się oni sprostać jego potrzebom i zachciankom, bo nie ma nic lepszego niż uśmiech na twarzy naszego malca. Dlatego urządzanie pokoju dla dziecka jest takim wyzwaniem, bo na co się zdecydować, żeby nasza pociecha dobrze się tam bawiła, a zarazem miało świetne warunki do nauki i rozwoju.

Dobrze zagospodarowana przestrzeń – meble dla dzieci

meble dziecięceUrządzając pokój dziecięcy w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o właściwych meblach. Ich wybór jest kluczowy jeśli chcemy stworzyć wygodną, funkcjonalną i sprzyjającą rozwojowi dziecka przestrzeń. Dobre meble muszą być dobrane do potrzeb naszej pociechy: do jej wzrostu, możliwości, a także powinny pobudzać jej wyobraźnię. To znaczy, że nie powinny być za duże, ale za to wykonane z różnego rodzaju tworzywa i koniecznie kolorowe. Dobierając meble uwzględnijmy kolorystykę pokoju, wprawdzie kolorowy pokój, jeśli chodzi o przestrzeń dziecięcą jest mile widziany, jednak niektóre zestawienia kolorystyczne zwyczajnie się gryzą, a efekt końcowy może być drażniący. Wówczas taki pokój na pewno nie będzie przestrzenią w której nasze pociecha będzie chętnie się bawiła i przebywała.

Ważny element dziecięcego pokoju – biurko dla dziecka

Wybierając meble do dziecięcego pokoju szczególną uwagę należy zwrócić na biurko. Musi ono być odpowiednio dostosowane do potrzeb naszego malucha. Ostatecznie będzie to przecież miejsce jego pracy-nauki, przy którym będzie ono spędzać bardzo wiele czasu. Dobre biurko to takie, które ma odpowiednią wysokość oraz rozmieszczenie. Powinny się w nim znajdować szuflady, jakaś mała szafka, w której dziecko będzie mogło przechowywać niezbędne przedmioty do nauki. Musi ono być przede wszystkim funkcjonalne, wygląd jest tu na drugim miejscu, choć ich oferta jest obecnie tak szeroka, że bez problemu znajdziemy praktyczne i zarazem pasujące do naszej przestrzeni rozwiązanie.

Elektronika i sprzęt w pokoju dla dziecka – telewizor, uchwyt na telewizor, gra telewizyjna?

gra telewizyjnaWielu rodziców stara się jak najbardziej kompleksowo urządzić pokój dla swoje dziecko. Często w nim obok zwykłego wyposażenia, znajdują się tak zwane bajery. Mowa tu oczywiście o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, takich jak duże telewizory plazmowe, konsole do gier. I tu nasuwa się pytanie czy to jest dobre, czy złe rozwiązanie? W obecnych czasach nie ma już chyba nikogo kto nie korzystałby z nowoczesnych technologii. Współczesny świat to przede wszystkim świat zelektronizowany. Nie ma sensu zatem ograniczać dziecku dostępu do nowoczesnego sprzętu, skoro żyje w świecie, gdzie takie rozwiązania go otaczają. Pamiętajmy, jednak wszystko z umiarem. Najlepiej by urządzenia tego rodzaju znajdowały się w pomieszczeniu ogólnie dostępnym, a nie w pokoju dziecka, pozwoli nam to zachować lepszą kontrolę nad ilością czasu poświęcaną na tego rodzaju rozrywkę. Jeśli jednak postanawiamy zamontować telewizor i konsolę w pokoju dziecka, to już na wstępie powinniśmy określić zasady używania tego sprzętu tak, by dziecko podejmowało różnego rodzaju aktywności.

Uniwersalne zabawki – modele zdalnie sterowane

modele zdalnie sterowaneWybór zabawek dla dziecka to zawsze duży problem. Każdy malec jest inny i każdy lubi co innego. Dobrym rozwiązaniem są zabawki uniwersalne czyli takie, które sprawdzą się zarówno dla chłopca jak i dziewczynki, a nawet i rodzice chętnie się nimi pobawią. Największą frajdą dla całej rodziny będą modele zdalnie sterowane. Sterowanie zdalnym samochodzikiem to równie świetna zabawa dla syna jak i ojca, a dodatkowo pozwala to im spędzać razem czas, zacieśniając rodzinne więzi.

 

 

 


Więcej informacji:


 

Podsumowując:

Pokój dla dziecka to przestrzeń wyjątkowo. Ma być niemal magiczna. Urządzając ją trzeba wziąć pod uwagę upodobanie naszego malucha, ale także jego potrzeby. Tak by zaaranżowane pokój był miejscem, w którym będzie mu się dobrze uczyło, bawiło, a co najważniejsze będzie to miejsce sprzyjające jego rozwojowi i pobudzające wyobraźnie.