Problemy ze skórą – uczulenia, zapalenia i dermatologia

Problemy ze skórą ma obecnie bardzo wiele osób. Przyczyn ich powstawania jest sporo. Najczęściej są one wynikiem alergii, ale może to być także trądzik młodzieńczy, będący wynikiem dojrzewania, trądzik różowaty, a nawet i wynik złej diety. Jakie środki stosować by radzić sobie z tego typu problemami i na co powinny uważać osoby z uczuleniem?

Salon kosmetyczny a uczulenie

dermatologia estetycznaPowszechnie wiadomo, że alergię skórną może wywoływać właściwie wszystko. Od szamponu do włosów po rozpuszczalniki chemiczne. Substancje te w kontakcie ze skórą alergika doprowadzają do powstania wyprysku kontaktowego, który zazwyczaj jest w formie egzemy. I tu zazwyczaj pojawia się problem, bo osoba mająca świadomość tego, że ma alergię, jednak nie potrafiąca określić co ją wywołuje, musi być bardzo ostrożna. Jeśli występuje uczulenie najlepiej jest po kolei odstawiać kosmetyki, aż drogą eliminacji ustali się co powoduje reakcję alergiczną. Drugim wyjściem jest stosowanie kosmetyków hipoalergicznych, czyli takich które nie powinny wywoływać uczulenia. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie przeprowadzić wszystkie zabiegi samodzielnie, a niektóre okazje wymagają powiedzmy specjalnego makijażu. Czy osoba mająca alergię może udać się do kosmetyczki? Oczywiście, że tak, jednak jeśli ma podejrzenia, że coś ją uczula musi o tym powiedzieć przed zabiegami w salonie, jeśli natomiast do tej pory nie udało się tego określić lub zwyczajnie uczulenie nie pojawiało się od kosmetyków, wystarczy napomnieć, że jest się alergikiem, wówczas kosmetyczka dobierze możliwie najdelikatniejsze specyfiki, które stwarzają najmniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli jednak uczulenie po zabiegu się pojawi, na powtórny zabieg lepiej się nie decydować, narażenie organizmu na długotrwały kontakt z alergenem może powodować zaostrzenie choroby.

Problem z trądzikiem różowatym – dermatologia estetyczna i zabiegi laserem

zabiegi laseremTrądzik różowaty to bardzo poważny problem. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. W swojej początkowej fazie obejmuje ona środkową cześć twarzy, na której pojawia się rumień i rozszerzone naczynia krwionośne, a w dalszej kolejności grudki i krosty. Występowanie tej choroby jest uwarunkowane genetycznie, a jej skutki bywają bardzo uciążliwe. Jeszcze do niedawna leczenie uszkodzeń i objawów wywołanych trądzikiem różowatym nie było łatwe. Obecnie skuteczną metodą walki z tą chorobą są zabiegi laserem. Rozwiązanie to nie tylko łagodzi objawy choroby, ale także poprawia wygląd i kondycję skóry. Dodatkowo terapia ta nie ma efektów ubocznych, które bardzo często pojawiają się w trakcie leczenia antybiotykowego. Co więcej seria trzech naświetlań daje widoczne efekty, które mogą utrzymywać się nawet kilka lat. Obecnie metoda ta jest nie tylko bardzo często wybierana, ale także i łatwo dostępna. Jedynym minusem jest fakt, że tego typu zabiegi są stosunkowo drogie w porównaniu jednak z efektami jakie dają, jest to współmierna cena.

Atopia czyli atopowe zapalenie skóry – jak z nim walczyć

atopiaAtopowe zapalenie skóry, czyli inaczej AZS to jedna z najczęstszych obecnie alergicznych chorób skóry. Jest to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze. To znaczy, że okresy wyciszenia objawów, tak zwanej remisji oraz ich zaostrzenia, objawiającego się przesuszeniem skóry, podrażnieniami, a nawet ranami występują przemiennie. AZS często towarzyszy świąd, o różnym stopniu nasilenia. Towarzyszą jej również zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego oraz zmiany w fizjologii i budowie skóry. Zwłaszcza okresy, w których choroba się nasila mogą być bardzo trudne. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia choroby, można jedynie zaleczyć objawy. W tym celu stosuje się:

  • leki antyhistaminowe
  • maści sterydowe
  • maści immunosupresyjne
  • maści z witaminą A

Ponadto w okresach remisji choroby o skórę i tak trzeba dbać w specjalny sposób, ponieważ i tak pozostaje ona sucha i podatna na podrażnienia. Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej. Takie preparaty dogłębnie nawilżają skórę, zawierają środki antyświądowe oraz otaczają skórę warstwą ochroną. Stosowanie tego rodzaju kosmetyków zdecydowanie poprawia komfort życia osób dotkniętych atopią.


Więcej informacji o problemach ze skórą:


Podsumowanie:

Problemy skórne dotykają w dzisiejszych czasach większość populacji, wzmaga je niezdrowa żywność, obecna wszędzie chemia oraz zanieczyszczenia środowiska, dlatego właściwa pielęgnacja skóry ma tak wielkie znaczenie. Dobór odpowiednich kosmetyków, leków oraz zabiegów może złagodzić objawy choroby i poprawić komfort osoby nią dotkniętej.