kanały wentylacyjne

Jak sobie radzić z upałem? – baseny i klimatyzatory

Lato i wakacje to czas, o którym większość osób marzy przez cały rok. Kiedy jednak nadchodzi upragnione słońce, zaczynają się narzekania, że za gorąco, zbyt duszno i lepiej już jak jest pochmurno. Tyle czasu czekaliśmy na lato, a kiedy wreszcie nadeszło chcemy, żeby już się skończyło. Tak źle i tak niedobrze. Czy można coś zrobić, by cieszyć się piękną pogodą i jednocześnie nie upiec się żywcem w nagrzanych pomieszczeniach?

Podstawy przetrwania letnich upałów – wentylacja

wentylacjaFale upałów nadciągających corocznie do naszego kraju skłaniają nas do otwieranie wszystkich okien na wszerz. I to właśnie jest największy błąd, zamiast wietrzyć i chłodzić mieszkanie, jeszcze je ogrzewamy. Przez otwarte okna i drzwi balkonowe wpada do mieszkania rozgrzane słońcem powietrze. Okna należy otwierać dopiero wieczorem, kiedy słońce już zajdzie, a temperatura powietrza się obniży. W dzień natomiast powinny być one szczelnie pozamykane, a rolety zaciągnięte tak, aby ani powietrze ani promienie słoneczne nie dostawały się do domu. Bez obaw, wbrew pozorom nikt się w takim mieszkaniu nie udusi, a wręcz przeciwnie będzie w nim zdecydowanie przyjemniej. Oczywiście w tym przypadku kluczowa jest sprawna wentylacja, która pozwoli na cyrkulację powietrza i jego wymianę. Sprawna wentylacja oczyści powietrze w mieszkaniu, a zarazem nie wpuści do mieszkania tyle nagrzanego powietrza co otwarte okno, dzięki czemu w mieszkaniu będzie czym oddychać i będzie nieco chłodniej.

Przyjemny chłód – klimatyzacja

klimatyzacjaUpały zdecydowanie ograniczają produktywność człowieka. W zbyt wysokich temperaturach ciężko jest normalnie funkcjonować, dlatego tak ważne jest by w biurach i miejscach pracy człowiek miał jak najlepsze warunki mikroklimatyczne, bo to właśnie one wpływają na nasz komfort, a co za tym idzie i na naszą efektywność. W wielu biurach i firmach montuje się klimatyzacje, które bez względu na temperaturę powywietrza na zewnątrz utrzymują stałą, optymalną temperaturę powietrza, jak i wilgotności w pomieszczeniach. Zwłaszcza, gdy nadchodzi fala upałów doceniamy warunki panujące w biurze i często nie chce nam się aż z niego wychodzić na dwór, gdzie żar leje się z nieba. Przy stosowaniu klimatyzacji, należy jednak pamiętać, żeby nie ustawiać zbyt niskiej temperatury w porównaniu z temperaturą otoczenia, co jest zwłaszcza kuszące w ciepłe letnie dni, ponieważ jest to bardzo łatwy sposób na nabawienie się choroby, poza tym duże zmiany temperatur nie są zdrowe dla człowieka. Dlatego latem jak najbardziej, gdy mamy tylko możliwość, korzystajmy z udogodnienia jakim jest klimatyzacja, jednak z umiarem.

Lato w ogrodzie – basen ogrodowy

basen ogrodowyJeśli mieszkamy w domu i mamy swój własny ogród to nie ma chyba lepszego sposobu na upał, jak basen znajdujący się na naszej posesji. Jest to nie tylko doskonały sposób, aby ochłodzić się w upalne dni, ale także świetna metoda spędzania wolnego czasu i relaksowania się po pracy. Nic latem nie daje takiej przyjemności, jak zanurzenie się w chłodnej i czystej wodzie i beztroskie odpoczywanie w niej. Dla osób mających własną posesję posiadanie tego, jakby nie patrzeć prostego sposobu na upały, nie jest żadnym problemem. Mogą one zdecydować się na:

  • wybudowanie basenu.
  • zakup basenu

Pierwsze rozwiązanie jest to może bardziej kłopotliwe jednak będzie na lata. Drugie rozwiązanie jest oczywiście szybsze, jednak zdecydowanie mniej trwałe, oba jednak spełniają swoje zadanie czyli dają ochłodę w upalne dni.


Więcej informacji:


Słowem podsumowania

Polskie lato jest naprawdę piękne, choć gdy temperatury stają się naprawdę wysokie, może być także dość uciążliwe. Kiedy mamy wolne i całe dnie możemy spędzać na plaży to upały nie wydają się takie straszne, gdy natomiast w taką pogodę trzeba wrócić lub chodzić do pracy jest gorzej. Upały nie tylko są męczące w takiej sytuacji, ale przebywanie przez zbyt długi czas w wysokich temperaturach może mieć także fatalny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego w upalne dni dbajmy o to by w pomieszczeniach, w których przebywamy było możliwie najchłodniej, unikajmy bezpośredniego przebywania na słońcu, a także nie zapominajmy o najważniejszym w trakcie gorących letnich dni, o piciu dużej ilości wody. Jeśli zadbamy w miarę możliwości o swój komfort w trakcie upałów, a możliwości mamy całkiem sporo, to może lato nie okaże się nam wcale takie złe.