psi fryzjer

Piesek czy mały gryzoń?

Każde dziecko marzy o swoim zwierzaku. Zazwyczaj, gdy słyszymy hasło zwierzątko domowe mamy przed oczami psa i kota. W obecnych czasach, gdzie wiele rodzin mieszka w blokach, nie każdy ma warunki by posiadać kota, nie mówiąc już o posiadaniu psa. Co wówczas robić, gdy dziecko tak bardzo chce mieć swoje zwierzątko, a my nie potrafimy znaleźć dla niego miejsca? Warto rozejrzeć się za czymś mniejszym, byleby nie za rybkami. Akurat ten rodzaj zwierzaków rzadko kiedy interesuje dzieci. Głównie dlatego, że nie można się z nimi pobawić, ani ich pogłaskać. Jeśli nie rybki to co? Dobrą alternatywą może być chomik, szynszyla czy świnka morska. Tego rodzaju zwierzak nada się nie tylko do małych mieszkań, ale także i do tych większych, których właściciele mogli by sobie pozwolić na zakup psa dla swojego dziecka. Co więc wybrać?

Uroki posiadania psa – zabawy, spacery a potem spa dla psa albo psi fryzjer

spa dla psaPies – najlepszy przyjaciel człowieka, to prawda znana nie od dziś, jednak pies to także duży obowiązek. Obowiązek, na który nie zawsze nasze dziecko może być gotowe. Bo pies to nie zabawka, którą można się pobawić a potem odłożyć ją w kąt. Nasze dziecko chcąc mieć pieska czy ogólnie zwierzaka nie myśli przyszłościowo. Ono chce mieć się z kim pobawić i pogłaskać, ale zazwyczaj chce tego przez pewien czas, a potem mu się to nudzi. Niestety, pies nie zaczeka, aż naszemu dziecku się znowu o nim przypomni. O niego trzeba stale dbać, wyprowadzać, zabierać do fryzjera na strzyżenie futra, zwłaszcza jeśli jest to jakaś długowłosa rasa, oraz bawić się z nim. Zdarza się, że początkowa euforia, bieganie z pupilem po salonach spa, pięciokrotne spacery w ciągu dnia przeradzają się w niechęć, a zwierzak chcąc nie chcąc spada na głowę rodziców, którzy nie zawsze mają czas po pracy i przed nią, na spacer i zabawę z psem. Dlatego zakup takiego zwierzaka powinien być dobrze przemyślany, a dziecko nim go dostanie powinno rozumieć jaka z tym wiąże się odpowiedzialność. Naukę opieki nad zwierzęcym przyjacielem czasami jednak lepiej zacząć od czegoś mniejszego. Raz, że jeśli dziecko się naprawdę znudzi i zbuntuje, to obowiązek spadający na rodziców jest zdecydowanie mniejszy, dwa, że dajmy na to taki chomik żyje krócej niż pies, więc jeśli okaże się, że nasza pociecha nie potrafi nauczyć się odpowiedzialności i po chwilowym buncie nie zacznie zajmować się swoim zwierzakiem to rodzice będą wiedzieli, że nie ma sensu brać do domu innego zwierzaka, który mógłby zostać z nimi nawet na kilkanaście lat.

Mały przyjaciel – świat gryzoni

Na pierwszego zwierzaka dla dziecka świetnym wyborem może się okazać przedstawiciel rodziny gryzoni. Oczywiście najpopularniejsze są chomiki. Choć i wśród nich można by wymieć kilka rodzai:

  • chomik syryjski
  • chomik dżungarski
  • chomik bałkański
  • chomik mandżurski

klatki dla chomikaOczywiście gryzoni zaliczanych do rodziny chomikowatych jest znacznie więcej, jednak większość z nich nie nadaje się do domu. Ciekawym towarzyszem może się okazać również myszka lub świnka morska. Jakie są główne zalety wybrania gryzonia na zwierzątko domowe? Chomiki żyją stosunkowo krótko, więc stanowią doskonały rodzaj testu dla naszego dziecka, czy będzie ono potrafiło zająć się swoim małym podopiecznym i zadbać o jego potrzeby, Jeśli okaże się, że dziecko potraktowało chomika jak zabawkę i zamiast troszczyć się o niego postanowiło rzucić go w kąt, wówczas na rodziców spada obowiązek zajęcia się zwierzakiem. W tym przypadku na szczęście tylko na około gdzieś trzy lata. Dodatkową zaletą posiadania chomika jest to, że jest on zdecydowanie mniej wymagający w porównaniu z psem i nie ukrywajmy, jest on zdecydowania tańszy w utrzymaniu, a dla niektórych rodzin może mieć to duże znaczenie.

Akcesoria dla naszych zwierzaków – sklep zoologiczny

akcesoria dla gryzoniDbanie o zwierzaka wymaga od nas, abyśmy poświęcili mu pewną stałą ilość czasu, ale także zakupili mu niezbędne akcesoria oraz karmę. Na szczęście, to drugie w obecnych czasach nie stanowi wielkiego problemu. Sklepy zoologiczne znajdują się w bardzo wielu miejscach, a dodatkowo wiele z nich prowadzi sprzedaż internetową, więc można się zaopatrzyć w potrzebny sprzęt bez wychodzenia z domu. Co można znaleźć w takich sklepach? Wszystko co jest potrzebne do pielęgnacji, przetrzymywania i zabawy ze zwierzakiem, a nawet i samego zwierzaka. Zakup klatki dla chomika, zabawek dla gryzoni czy psa nie stanowi żadnego problemu, co zdecydowania ułatwia dbanie o zwierzaka.


Źródła


Podsumowanie

Najlepsze zwierzątko to takie,które się nie znudzi i o które będziemy dbać. Większość osób powie, że najlepszy i tak jest pies, ale taki mały przyjaciel dziecka jak chomik może dać mu naprawdę wiele radości i okazać się wspaniałym przyjacielem i towarzyszem. Wszystko zależy od indywidualnego gustu, a także charakteru. Duże nie zawsze musi oznaczać lepsze. Choć fakt faktem, że z chomikiem w piłkę nie pogramy, ale za to w ulewny jesienny dzień nie musimy z nim wychodzić na spacer, a z psem chcąc nie chcąc tak. Ostatecznie wybór i tak należy do nas.