dom drewniany

Czy styl kolonialny i meble indyjskie są w modzie?

Planując urządzanie naszych mieszkań często zastanawiamy się co jest teraz modne i jakie meble wybrać. Chcemy, żeby były funkcjonalne i ponadczasowe. Jedno jest pewne, nie ma uniwersalnej rady, ale wybierając produkty klasyczne zawsze można liczyć na to, że tak szybko nie wyjdą z mody. Osoby, które mają przestronne pomieszczenia mogą wybierać na przykład meble kolonialne lub tradycyjne meble z drewna.

 

Styl kolonialny jest ponadczasowy

styl kolonialnyTakie przedmioty charakteryzują się wysoką jakością wykonania i są niezwykle eleganckie. W Polsce drewno jest najbardziej pożądanym materiałem na drzwi, bo jest niezwykle trwałe. Przeglądając najnowsze gazety wnętrzarskie, a także czytając porady projektantów i architektów wnętrz można odnieść wrażenie, że teraz na topie jest łączenie wielu trendów. Podczas urządzania salonu czy sypialni nie trzeba trzymać się sztywnych ram. Swobodnie można przeplatać ze sobą kilka stylów. Dzięki temu osiągnie się unikalny efekt i wniesie się do wnętrza odrobinę swojego charakteru.

Meble indyjskie i kolonialne mają w sobie „coś”

jadalnia kolonialnaCzęsto wybieramy meble, które może i są ładne, ale nie mają w sobie duszy. Schludne, modernistyczne i zimne wnętrze można przełamać wybierając meble kolonialne. Są one masywne, ale świetnie sprawdzają się w designerskich pomieszczeniach. Dobrym na to przykładem będzie drewniana podłoga w jasnym kolorze, betonowa ściana, a tuż obok niej ciemna komoda właśnie w stylu kolonialnym. Taki mebel może odgrywać rolę szafki rtv, ale może być także bieliźniarką lub kredensem na naczynia. Zastosowań jest naprawdę bardzo dużo i wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni.
Jednak meble to nie wszystko jeśli chcemy zadbać o prawdziwy klimat kolonialny, to musimy pomyśleć o drobnych elementach dekorujących, solidnych drzwiach drewnianych i krzesłach. Drzwi możemy podzielić na drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Drzwi zewnętrzne możemy nawet okuć w metal, dzięki temu dadzą one efekt solidności, masywności i nadadzą surowy klimat, Uzbrojone w potężne zasuwy i zawiasy mogą fantastycznie działać na wyobraźnię. Co do drzwi wewnętrznych to tutaj już możemy zostać przy delikatnych drzwiach z litego drewna, powinny one łagodzić klimat.
drzwi wewnętrzneWszystkie meble z drewna lubią być łączone z ciekawymi dodatkami. Nie bójmy się zestawiać ich ze szkłem i metalem. Jeśli już decydujemy się na indyjską komodę z szufladami, to dla przełamania schematu tuż nad nią możemy powiesić duże lustro w srebrnej ramie. Doda ono lekkości i optycznie powiększy pomieszczenie. Uzupełnieniem takiej aranżacji może być stół i krzesła dobrane kolorystycznie do pozostałych mebli. Co równie ciekawe meble w typowym stylu indyjskim można stawiać nie tylko w salonach, ale także w jadalniach i sypialniach. Któż z nas nie marzy o ogromnym łóżku z baldachimem? W Indiach takie rozwiązania są na porządku dziennym, a my możemy się inspirować tą stylistyką.

Jakie zalety mają meble kolonialne?

drzwi zewnętrzneOsobom, które nadal nie są przekonane do tego czy styl kolonialny jest w modzie przyda się małe podsumowanie. Zastanówmy się zatem czym charakteryzują się takie meble:

  • są one unikalne i trudno je kupić w dowolnej fabryce mebli,
  • mogą być wykonywane ręcznie
  • nie zawsze muszą być nowe, wręcz przeciwnie im starszy mebel tym lepiej,
  • pasują do tradycyjnych i nowoczesnych pomieszczeń.

Jeśli chcemy sprawdzić czy meble kolonialne będą pasowały do naszego mieszkania, to na początek możemy sobie kupić tylko jeden przedmiot. Taka na przykład niska ława z fikuśnymi nogami może być alternatywą dla nowoczesnego stolika kawowego. Mając ten mebel w salonie i korzystając z niego na co dzień szybko się przekonamy czy to jest to czego właśnie szukamy. Meble z drewna są trwałe i sprawdzają się przez długie lata. Jeżeli zdążyliśmy się przekonać co do ich funkcjonalności, to na pewno do gustu przypadnie nam także ich wszechstronność.
Pamiętajmy aby dopasować drzwi drewniane do koloru mebli, aby one rażąco nie odbiegały, delikatne słoje i ciemny lakier powinien wystarczyć. W razie potrzeby możemy dodać okucia na rogach oraz zdobioną klamkę.


Informacje pochodzą:


 

Aranżacja wnętrz w stylu kolonialnym

meble kolonialneOsoby stawiające pierwsze kroki w dziedzinie urządzania wnętrz są przeważnie przekonane, że meble indyjskie i wszelkie wyroby z drewna są przytłaczające i bardzo masywne. Owszem takie może być pierwsze wrażenie. Jeśli jednak umiejętnie jest ze sobą połączymy to wręcz przeciwnie możemy osiągnąć modny efekt lekkości. Mało tego ten typ mebli sprawdzi się także do tak popularnego teraz stylu new romantic.
Wystarczy na drewniany stół lub szafkę położyć haftowaną serwetkę lub jakąś modną dekorację i ciekawy efekt gotowy. W modzie są naturalne wyroby i przedmioty w kolorach ziemi. Meble w stylu kolonialnym sprawdzą się także do gabinetów i domowych bibliotek. Nadadzą szyku i elegancji. Ciemne biurko z wieloma szufladkami, do tego wygodne drewniane krzesło z ciemnym obiciem, regał na książki, i gabinet z prawdziwego zdarzenia jak znalazł. Jeśli do tego dodamy jeszcze ciemnozielone ściany i dobierzemy oświetlenie, to projekt nigdy nie wyjdzie z mody.