Kostka brukowa w nowoczesnej odsłonie – układanie kostki brukowej LED

Kostka brukowa ma sama w sobie duży potencjał dekoracyjny, dzięki czemu chętnie stosuje się ją jako podłoże placów, ścieżek, podjazdów czy też innych publicznych miejsc. Nowoczesna technologia pozwala jednak na rzecz, która wcześniej była nie do pomyślenia – to świecąca kostka brukowa.

pavement-228088_640Czym jest kostka brukowa LED?

Kostka brukowa LED to element budowlany, który tworzy świecący punkt na drodze czy chodniku. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu kilkunastu czy kilkudziesięciu takich kostek można stworzyć miły dla oka wzór, a ponieważ siła światła każdej z kostek nie jest duża, tworzy się przyjemny, nie rażący oka blask. Co ważne – świecąca kostka brukowa może mieć różne kolory, więc jaki będzie wyglądać wzór oraz jakiego rodzaju blask będzie dawać – zależy to tylko od pomysłu projektanta.
Kostka wyposażona jest w specjalne podzespoły, wkomponowane w oryginalny sposób w bruk. Ich żywotność wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy godzin. Jeżeli chodzi o wytrzymałość na warunki atmosferyczne, takie jak wilgotność czy temperatura, świecąca kostka brukowa nie różni się pod tym względem od standardowej.

 

pavement-228086_640Gdzie stosować tego typu kostkę?

Kostka brukowa LED ma zastosowanie nie tylko dekoracyjne, ale również i praktyczne.

Ułożenie takich kostek może:

  • wyznaczać krawędź drogi,
  • rozdzielać miejsca parkingowe,
  • wyznaczać ścieżki dla pieszych
  • wyznaczać koniec drogi.

Czasami służy także w charakterze oświetlenia fasad i elewacji. Ponieważ są bardzo wytrzymałe na nacisk, bez problemu da się je zastosować w miejscach o dużych natężeniu ruchu pojazdów i pieszych.
Ponieważ kostki te dostępne są w powszechnym obiegu, można nabywać je do celów prywatnych i np. ozdobić takimi świetlistymi punktami swoją posesję, gdzie ozdobi oczko wodne, kwietniki, itp. miejsca.

 

cobblestones-448156_640Jakie rodzaje kostek LED?

Kostki brukowe LED to nie jeden wyrób, ale kilkanaście różnych rodzajów tego typu kamienia. Różnią się kształtami i rozmiarami, a także dostępną kolorystyką. Wszystkie dopuszczone do użytku mają certyfikat IP67. Oznacza to wysoki stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego – chroni przed dostępem do części niebezpiecznych oraz posiada ochronę pyłoszczelną. Oznacza to także, że może przebywać krótkotrwale w wodzie – do 30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m.

 

pavement-367123_640Ile kosztuje świecąca kostka brukowa?

Cena kostki brukowej LED różni się w zależności od producenta. Można jednak zauważyć najtańsze, kosztujące od 30 złotych, a koszt najdroższych modeli może sięgać kilkuset. Uzależnione jest to między innymi od wielkości i kształtu kostki. Jeżeli chce się zastosować ją prywatnie, trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu kilkuset złotych za kilkanaście sztuk.

 


 

 

paving-stones-194794_640Źródła artykułu:

 


 

 

stone-212884_640Czy warto używać takiej kostki?

Choć ceny kostek LED są dość duże, to jednak należy pamiętać o fakcie, że jest to wydatek na co najmniej parę lat, a w tym czasie kostka będzie świetnie się prezentować a obszarze, który jest nią ozdobiony. Poza walorami estetycznymi pełni normalną rolę, jak zwykła kostka brukowa, doskonale uzupełniając powierzchnię, którą wypełnia.
Jeżeli więc chce się mieć cieszące oko, świetliste punkty na podjeździe, uliczce, dróżce czy placu – kostka brukowa LED stanowi świetne rozwiązanie, z którego zastosowania każdy powinien być zadowolony.